تبلیغات
خارج از مدرسه - مطالب مرداد 1397
 
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   

چه چیز را در دیگران دوست داری؟ امیدهایم را

پشت پرده کنکور در گفتگو با یک رتبه دو رقمی
سه شنبه 30 مرداد 1397 ساعت 17:34 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )
به گزارش «شفاف»؛ از زمانی که استفاده تبلیغاتی از اسامی رتبه های برتر کنکور سراسری در رسانه های تصویری و شنیداری ممنوع شده است. برخی از مؤسسات کنکور رو به فضای مجازی آورده اند و سعی دارند تا با درج مصاحبه ها و مطالب ساختگی از رتبه های برتر کنکور؛ اینگونه وانمود کنند که موفقیت این نفرات برتر؛ حاصل کلاس های کنکور، کتابها و یا آزمون های آزمایشی آنها بوده است. از طرفی بازار تبلیغات فروش بسته های آموزشی و شگردهای آلفای ذهنی؛ مهندسی معکوس و فرمولهای فوق سریع در حل تستهای کنکور نیز به شدت رواج یافته است. با سایت خبری شفاف همراه باشید تا در گفتگو با یکی از رتبه های برتر کنکور که نمی خواهد نامش فاش شود به بررسی حقایق پشت پرده این آزمون نفس گیر بپردازیم.

به عنوان اولین پرسش، آیا شما خودتان هم برای موفقیت در کنکور سراسری از کلاس های کنکور و یا مشاوره تحصیلی استفاده کرده اید؟

رتبه برتر: در کلاس های کنکور که خیر شرکت نمی کردم اما از ابتدای سال سوم دبیرستان زیر نظر مشاور تحصیلی بودم.

اما در یکی از تالارهای گفتگوی کنکور آمده است که شما در آن تالار به پرسش های کنکوری داوطلبین پاسخ داده اید و در آنجا گفته اید که بدون کمک گرفتن از مشاور تحصیلی، موفق به کسب رتبه تک رقمی شده اید؟

من اطلاعی در این مورد ندارم و در هیچ سایت یا تالار گفتگویی نیز عضو نیستم و هیچ صفحه اختصاصی نیز در شبکه های اینترنتی ندارم و اگر چنین کاری هم صورت گرفته ، قطعاً از جانب من نبوده است زیرا من نه فرصت آنرا دارم و نه علاقه ای به فعالیت در شبکه های اجتماعی دارم.

بنابراین نام کاربری ایجاد شده در آن تالار گفتگو باید جعلی باشد؟

اگر فردی به نام من در هر تالار یا شبکه اجتماعی، نام کاربری ایجاد کرده ، قطعاً آن نام کاربری جعلی است.

برخی از سایتهای مرتبط با کنکور، مصاحبه هایی از قول شما منتشر کرده اند، که شما گفته اید در آزمون های آزمایشی آنها شرکت کرده و یا از کتابهای کنکورشان استفاده کرده اید.

من تاکنون با هیچ سایت کنکوری مصاحبه نکرده ام و امکان ندارد از کتاب کنکوری تعریف کرده باشم چون اساس کار مشاورم تکیه بر کتابهای درسی و تست های کنکور سراسری بود. از طرفی به توصیه مشاور تحصیلی ام، تنها در آزمون های آزمایشی گروه ایشان و چند آزمون آزمایشی سازمان سنجش شرکت می کردم.

اما آنها حتی کارنامه هایی را به نام شما منتشر کرده اند؟

این مشکل تنها مختص من نیست، چون چند رتبه برتر کنکور دیگر نیز به من گفته اند که به نام آنها کارنامه هایی ایجاد شده است که واقعی نیستند.

چرا تعدادی از نفرات برتر کنکور با وجود استفاده از مشاور تحصیلی و یا معلم کنکور، داشتن آن را انکار می کنند؟

شاید یک دلیلش این باشد که آنها نمی خواهند موفقیت خود را با کسی تقسیم کنند و این تصور ایجاد شود که آن افراد بدون کمک مشاور یا دبیر کنکور ، توانایی دستیابی به رتبه های برتر را نداشته اند.

مشاور تحصیلی تا چه اندازه در موفقیت شما نقش داشته است؟
بطور دقیق نمی توانم درصدی برای نقش آن تعیین کنم اما می توانم اینگونه بگویم که اگر با روش ها و برنامه های درسی مشاور با دانشم درس نمی خواندم، قطعاً در آزمون سراسری رتبه تک رقمی و حتی دو رقمی کسب نمی کردم.

شاید چون شما یک دانش آموز تیزهوش بوده اید مشاور تحصیلی در موفقیت تان نقش بسزایی داشته است؟

در کنکور سراسری صرفاً تکیه بر تیزهوش بودن باعث موفقیت نمی شود، دوستان بسیاری دارم که از من هم باهوشترند اما رتبه کنکورشان بالای هزار شد. ضمن اینکه در آن سالی که زیر نظر مشاور تحصیلی بودم در یک گروه هفت نفره قرار داشتم که دانش آموزی با معدل هجده هم حضور داشت و در کنکور همان سال در رشته دندانپزشکی دانشگاه شهیدبهشتی پذیرفته شد. به نظر من مهم اجرای دقیق فرامین مشاور و برنامه های هوشمندانه ایشان بود که موفقیت بچه ها را تضمین می کرد.


ادامه مطلب
:: مرتبط با: مقاله/ گفت و گو ,
روان درمانی اجتماعی
دوشنبه 29 مرداد 1397 ساعت 17:16 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )
زیگموند فروید می‌گوید،‌ «وقتی انگیزة مرگ و تخریب بر ناخودآگاه اجتماعی حاکم است ـ در ایران معاصر این انگیزة مخرب را عقل جمعی و خواست مردم می‌خوانند ـ هرگونه تلاش در راه بهبود شرایط نتیجة معکوس خواهد داد.» در اینجا نیازمند یک روان درمانی اجتماعی هستیم. (ناهید ر)نمایش زهرماری
شنبه 27 مرداد 1397 ساعت 00:03 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )


در وروی سالن دارند نوحه می‌خوانند. عکس پیرزنی را گذاشته‌اند و شمع روشن کرده‌اند و به ما می‌گویند غم آخر باشد. ما شاهد زیرزمین خانه‌ای هستیم که پر  است از دبه‌هایی که قرار بوده سرکه باشد؛ اما حالا شده‌اند شراب. معجزه‌ای رخ نداده. یکی کرمی ریخته و نتیجه‌اش شده این. مادر مرده و بچه‌ها را با این دبه‌ها و ارث ناخواسته‌اش تنها گذاشته. چهار فرزند به جان هم می‌افتند. یکی از فرزندان که بزرگتر از بقیه (و البته خاک‌برسرتر) است رسماً آدم‌فروش است. آدم‌‌فروشی که قرار است جای رئیس بسیج پایگاه محل بشیند و برادر تمام اهل محل شود؛ ولی عملاً بویی از برادریِ تنی نبرده. آن یکی برادر تازه از زندان بیرون آمده است و می‌خواهد عین پدر خانواده، همه چی را رها کند و برود. دختر خانواده هم که در آرزوی خوشبختی است؛ اما پسر کوچک بی‌انگیزه‌تر از همه. انگار در ترتیب نسل‌ها هر چی به جوان‌ترها می‌رسد، اوضاع خراب‌تر می‌شود و بیشتر چیزی برای از دست دادن ندارند. این وضعیت متصور نمایش برای فروردین سال 1397 است. ناامیدی بدون سیاه‌نمایی شاید بشود کمدی‌سیاه. امید دبه‌هایی هستند که می‌شود فروخت. نیروی مخالف همان برادر خداترسِ نوحه‌خوان و دستمال به دست است. نیروی موافق اما از این یکی کمتر است، اگر کمتر نباشد، در همان حد است. پسر دوم خانواده. کار و بار ندارد. مثلاً گنده‌لات است؛ اما موقع تقسیم ارث از آن یکی برادر جبارتر می‌شود و به خواهر می‌گوید نصفِ سهم شراب را می‌بری. ما به این وضعیت می‌خندیم. مدام هم می‌خندیم. به زیرزمینی می‌خندیم که آدم‌ها را توی خودش حبس کرده. به آدم‌هایی که راه فرار ندارد و امیدشان (ارثشان) به باد می‌رود. بازی‌های متوسطِ رو به پایین جمع بازیگران (جز خسرو احمدی و نادر فلاح که کمی حرفه‌ای‌تر رفتار می‌کنند) پس زننده نیست. چون متن و محیط خودشان را مدام متعادل می‌کنند. حتی به سانتی‌مانتالیزم و تحول بی‌جای آقای اسدیِ نمایش هم می‌توان گیر داد و گفت بی‌مورد است و نازل؛ اما این را هم می‌شود گفت که توی زیرزمین تاریک (که به سبک نمایش‌های ایرانی، عوض نورپردازی حرفه‌ای از همان نورهای تختِ همیشگی استفاده می‌کند) و شرایط بن‌بست حلیمه/ماریا اگر آقای اسدیِ نمایش پدری نمی‌کرد، دختر همه چیزش زهرمار می‌شد.
پ ن: نمایش به نسبت جالب بود، چهارشنبه آن را در تالار حافظ دیدم.اشتباه اول و دوم
دوشنبه 22 مرداد 1397 ساعت 11:15 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات ):: مرتبط با: جملات کوتاه ,
کلیشه های غیرحقوقی
شنبه 20 مرداد 1397 ساعت 23:35 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )
کلیشه‌های غیرحقوقی:‌ «مردم ایران نمی‌پذیرند؛ ملت ایران قبول نمی‌کند؛‌ ایرانیان مخالف‌اند؛ ایرانیان موافق‌اند؛ و... فرد غیر مسئول همیشه سخنگوی «جمع» می‌شود؛ هرگز از طرف خودش سخن نمی‌گوید و موضع گیری نمی‌کند.
:: مرتبط با: جملات کوتاه ,
این آینده
جمعه 19 مرداد 1397 ساعت 02:32 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )
این آینده کدام بود...؟
که بهترین روزهای عمرم را 
حرامش کردم.
(حسین پناهی):: مرتبط با: جملات کوتاه ,
رابطه داشتن با خود
دوشنبه 15 مرداد 1397 ساعت 12:27 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

برای داشتنِ رابطه‌ی درست با دیگران، نخست باید رابطه داشتن با خود را بیاموزیم. اگر نتوانیم با تنهایی خودمان کنار بیاییم، دیگران را نیز در رابطه‌ها صرفاً به سپری در برابر تنهایی خویش تبدیل می‌کنیم. (اروین یالوم: نویسنده" و نیچه گریست")
:: مرتبط با: جملات کوتاه ,
داشتن خود
جمعه 12 مرداد 1397 ساعت 22:38 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

آنها فقدان هر چیز را با داشتن خود جبران می کنند.
                                                                                                           (آرتور شوپنهاور)برنده مدال فیلدز ریاضی 2018
پنجشنبه 11 مرداد 1397 ساعت 15:59 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

امروز، در جریان مراسمی که در شهر ریودوژانیروی برزیل برگزار شد، به کوچر بیرکار، آلسیو فیگالی، پیتر شولز و آکشی ونکاتش، به‌دلیل خدمات ارزنده‌شان در دنیای ریاضیات، مدال فیلدز اهدا شد. این مدال که از آن با عنوان بالاترین نشان علمی حوزه‌ی ریاضیات یا «نوبل ریاضیات» نیز یاد می‌کنند، هر چهار سال یک بار، به دو، سه یا چهار ریاضی‌دان زیر ۴۰ سال در جریان کنگره‌ی بین‌المللی اتحاد‌یه‌ی جهانی ریاضیات به‌همراه ۱۵۰۰۰ دلار کانادا جایزه‌ی نقدی اهدا می‌شود. از بین چهار ریاضی‌دان برنده‌ی مدال فیلدز در سال ۲۰۱۸، پروفسور بیرکار، ریاضی‌دان ایرانی، پیش از این به‌خاطر فعالیت‌های خود در موضوع هندسه‌ی Birational که یکی از شاخه‌های هندسی جبری محسوب می‌شود، موفق به دریافت جایزه‌ی لورهولم نیز شده بود. بیرکار پس از مریم میرزاخانی به دومین ریاضی‌دان ایرانی برنده‌ی نشان Fields بدل می‌شود.

پروفسور بیرکار (فریدون درخشانی)سال ۱۳۵۷ در شهر مریوان واقع در استان کردستان به‌دنیا آمد و در همان شهر دوران مدرسه‌ی خود را طی کرد. او دوره‌ی کارشناسی خود را در گرایش ریاضیات دانشگاه تهران گذراند. بیرکار در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ دانشجوی PhD دانشگاه ناتینگهام بود و در سال ۲۰۰۳، موفق به دریافت جایزه‌ی جامعه‌ی ریاضیات لندن، به‌عنوان آینده‌دارترین دانشجوی PhD شد. بیرکار هم‌اکنون استاد ریاضیات دانشگاه کمبریج است. بیرکار پس از دریافت نشان فیلدز گفت که به حقیقت پیوستن این دستاورد را باور نمی‌کند. او در گفتگو با مجله‌ی Quanta‌ می‌گوید که دوره‌ی جوانی خود در دانشگاه تهران و عکس‌ برندگان نشان فیلدز در انجمن ریاضی این دانشگاه را به‌خاطر می‌آورد. او می‌گوید: به آن‌‌ها نگاه می‌کردم و با خود می‌گفتم که آیا زمانی موفق به ملاقات این افراد می‌شوم؟
:: مرتبط با: مشاهیر کردستان ,
نتایج اولیه آزمون سراسری
چهارشنبه 10 مرداد 1397 ساعت 06:39 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )
ضمن شادباش و آرزوی موفقیت بخشی از نتایج اولیه آزمون سراسری 97:
محمدرضا رستمی 55 تجربی
رضا نوروزی 27 ریاضی
شایان میمنت آبادی 147 ریاضی
محمدامین رضاوند 480 تجربی
امیرحسین آیینی 240 ریاضی
راشد احمدی 529 تجربی
وریا محمدیانی 522 تجربی
سیدیزدان حسینی 605 تجربی
روح اله میرکی 700 تجربی
پوریا چراغی 980 تجربی
محمدمهدی مومنی 1300تجربی
محمدرضا دهقانی 1100 تجربی
محمدمهدی عبدالملکی 1100 ریاضی
محمدسعید صادقی 1400 تجربی
سیدحسین حسینی 1900 تجربی
محمدمهدی زارعی 2300 تجربی
علی میمنت آبادی 2300 تجربی
سیامک نظری 2600 تجربی
محمدرضا فهیم زاده 2500 تجربی
امیرحسین معظمی 3100 تجربی
علی مریمی3100 ریاضی
افشین سالاری 4700 ریاضی
محمدرضایی 5000 ریاضی
امیرعباس یزدانی 6500 تجربی
میعاد پرویزی 6900 تجربی
:: مرتبط با: خبر ,
آهوی تنها
شنبه 6 مرداد 1397 ساعت 18:17 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

آهوی کوهی در دشت چگونه بودا / او ندارد یار، بی یار چگونه رودا

*نقاشی: صادق هدایت- شعر: ابوحفض سغدی

:: مرتبط با: جملات کوتاه ,
فجایع ارتش ژاپن در چین
پنجشنبه 4 مرداد 1397 ساعت 21:05 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )
81 سال پیش در روز 13 دسامبر سال 1937 میلادی سربازان ارتش ژاپن پس از 3 روز بمباران بی وقفه شهر نانجینگ در مرکز چین وارد این شهر می شوند. سربازان ژاپنی انبوه مردان ، زنان ، کودکان و سالمندان شهر نانجینگ را با سرنیزه یا شمشیر به قتل می رساندند. آنها پس از فتح نانجینگ به خاطر محدود بودن منابع آذوقه‌شان سیصد هزار نفر از ساکنان و اسرای چینی را قتل عام کردند و صدها هزار زن را مورد تجاوز دسته جمعی قرار دادند و برای تفریح دست و پای مردم بی گناه را قطع کرده و با سر نیزه شکم زنان باردار را دریده و جنین آنها را بیرون کشیده و به هوا پرتاب می کردند. فجایعی که ژاپنی ها در شهر نانجینگ مرتکب شدند در میان جنایات علیه بشریت که در قرن بیستم رخ دادند دارای جایگاه ویژه ای است. هنوز نسل سالخورده چین خاطره این دوران وحشت بار را فراموش نکرده اند و هر سال برای بیش از 300 هزار نفر از قربانیان بیگناه شهر نانجینگ مراسم دعا برگزار می کنند.
پ ن1: تصاویر بسیار فاجعه بارند و قابل انتشار نیستند. متن ترانه ای از باب دیلن: ... همیشه زمزمه جنگ بوده/ و معنای زندگی در باد گم شده است/ برخی بر این باورند که پایان، نزدیک است/ و به جای چگونه زیستن، چگونه مردن را می آموزند/ بگذارید ایستاده بمیرم/ پیش از آن که در قعر زمین دفنم کنید... آهنگ Let Me Die in My Footsteps)
پ ن 2: مو یان در رمان "ذرت خوشه ای سرخ" به زیبایی و انصاف  این فجایع را به تصویر کشیده است.:: مرتبط با: مقاله/ گفت و گو ,
هراسناک تر از نابینایی
چهارشنبه 3 مرداد 1397 ساعت 18:58 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

هراسناک تر از نابینایی

دیدن است
با دو چشم باز؛

که چه بر سر سرزمین مان می آید!
ﺑﻼﮔﺎ ﺩﯾﻤﯿﺘﺮﻭﺍ، شاعر بلغاری(1922-2003):: مرتبط با: جملات کوتاه ,
گریز از تنهایی
سه شنبه 2 مرداد 1397 ساعت 22:58 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

آدمی گویی زنده است به امید دیگری؛ گویی همواره در گریز است از تنهایی؛ و تنهایی نیز گویی تقدیری‌ست محتوم برای آدمی… تنها به‌دنیا آمدن، به جست‌وجوی دیگری برآمدن، دیگری را شاید یافتن، با او زیستن، بی او مردن؛ مردن در تنهایی… آغاز و نهایت آدمی چیزی نیست جز تاریکی؛ تاریکی زهدان، تاریکی گور… و شاید این دو تاریکی‌ست که آدمی را به جست‌وجو وا می‌دارد؛ جست‌وجوی نور چشمی، لطافت دستی، یا آرامش چهره ای… مابینِ تاریکی و تنهایی، چه خوب است دیگری را یافتن، با دیگری کتاب خواندن، چای نوشیدن، زیستن، و حتی، یکی شدن… آیا می‌توان با دیگری یکی شد؟ شاید آری؛ شاید، تنها، برای لحظه‌ای… .

*عکس: فیلم 45 سال ساخته  اندرو  هیگ* متن: مرتضی مؤمنی(سایت آدم برفی ها):: مرتبط با: جملات کوتاه ,
فیلم اعجوبه (Wonder)
دوشنبه 1 مرداد 1397 ساعت 19:49 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

فیلم شگفتی یا اعجوبه، با نام اصلی Wonder از دسته فیلم‌های «حال خوب کن» یا همان Feel Good است که سال ۲۰۱۷ به نمایش درآمد. فیلم بر اساس رمانی با همین نام نوشته آر. جی. پالاچیو ساخته‌شده و کارگردانی آن را استفن چبوسکی بر عهده داشت که پیش از این کارگردانی فیلم‌های موفقی چون Perks of Being a Wallflower را در کارنامه‌اش دارد. داستان فیلم درباره پسر کوچکی به نام آگوست "آگی" پولمن است که از نقص چهره مادر زادی رنج می‌برد و در تلاش برای تطابق خود با محیط اطراف، مخصوصاً هم سن و سالان خود است. مادر آگی (جولیا رابرتز) و پدرش (اون ویلسون) هم برایش سنگ تمام می‌گذارند و زندگی خود را وقف آگی کرده‌اند. فیلم از آن جایی شروع می‌شود که آگی تصمیم می‌گیرد به مدرسه عادی برود و دیگر نمی‌خواهد مادرش معلم سرخانه او باشد. داستان فیلم حول یک سال تحصیلی آگی و فراز و نشیب‌های آن در قالب چند نریشن از شخصیت‌های متفاوت می‌گذرد و ما را با رنج و شادی تمام شخصیت‌های اطراف آگی آشنا می‌کند. فیلم تا کنون توانسته امتیاز ۸۵ از ۱۰۰ را در سایت Rotten Tomatoes به دست آورد و با بودجه ۲۰ میلیون دلاری خود، به فروش ۲۵۲ میلیون دلاری دست‌یافته است.:: مرتبط با: روز نوشت ,