تبلیغات
خارج از مدرسه - مطالب اردیبهشت 1397
 
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   

چه چیز را در دیگران دوست داری؟ امیدهایم را

فوتبال و سیاست: محمدحسین رضایی
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 ساعت 10:28 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات ):: مرتبط با: مقاله/ گفت و گو ,
شکست زبان
یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 ساعت 09:49 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

جنگ آن هنگام رخ می دهد که زبان، شکست می خورد...
                                                                         مارگارت آتوود(نویسنده کانادایی)

 :: مرتبط با: جملات کوتاه ,
جامعه، فرهنگ و سیاست در دوره رضاشاهی
شنبه 29 اردیبهشت 1397 ساعت 10:11 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )«جامعه، فرهنگ و سیاست درمقالات و اشعار سه شاعر انقلابی (ایرج میرزا ـ فرخی یزدی ـ میرزاده عشقی)» پژوهشی به قلم داود علی‌بابایی است. هر سه شاعر یاد شده در زمان استبداد رضاخانی می‌زیستند و هر سه در انتقاد از اوضاع زمانه و جانب‌داری از اندیشه‌های آزادی‌خواهانه چه با اشعار طنز، اجتماعی و حتی هجو و چه مقالات تند انتقادی فروگذار نکردند. نویسنده در این کتاب پس از شرح کوتاهی درباره زندگی این سه شاعر، به فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و ادبی آنها پرداخته و چگونگی برخورد آنها با شرایط زمانه و برخورد زمانه با خواسته‌های آنان را روایت کرده‌است. دو نفر از آنها(فرخی و عشقی) به وسیله تأمینات مخوف رضاشاهی به قتل رسیدند.
این سه کتاب را که با فاصله کم خواندم به یک دوره تاریخی پرداخته و اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دوره استبداد رضا شاهی را تا حد زیادی روشن می کند. شاید از سودمندی های این کتاب ها ریشه یابی بسیاری از رفتارهای امروزین ما باشد و ...:: مرتبط با: کتاب ,
تصویر ساخته شده از روسیه در ذهن مردم کاملا اشتباه است
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 ساعت 08:22 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )
در میان داوطلبان افتخاری بزرگترین رویداد فوتبالی جهان که تا کمتر از دو ماه دیگر در کشور روسیه آغاز می شود، یک نام موجب خرسندی فوتبالدوستان ایرانی شده است. سهیل سراییان دانشجوی ایرانی مقیم روسیه به عنوان داوطلب افتخاری طی مسابقات جام جهانی 2018 روسیه فعالیت خواهد کرد. آقای سراییان حدود سه سال است که در روسیه زندگی می کند. پیش از این در ایران در زمینه مطبوعات فعالیت داشته و در حال حاضر دانشجوی رشته روابط بین الملل و همزمان به تدریس زبان انگلیسی می پردازد.

چطور شد که تصمیم گرفتین به عنوان داوطلب افتخاری در مسابقات جام جهانی فوتبال در روسیه فعالیت کنید؟ 

— دقیقا آن طور که یادم می آید برای اولین بار ماه آگوست سال 2016 بود که مشغول خواندن خبرهای مربوط به جام جهانی بودم و همین طور که در سایت فیفا می چرخیدم، اطلاعات جالبی درباره ی داوطلب افتخاری برای جام کنفدراسیون ها و سپس جام جهانی 2018 روسیه پیدا کردم.

اولش بیشتر برایم جالب بود که با توجه به حضورم در روسیه می تواند فرصت خوبی برای تجربه ای متفاوت باشد. من اساسا آدمی هستم که به دنبال کسب تجربه های تازه می گردم و برای آن ها ریسک می کنم. مثل همین که به روسیه آمدم. اما خب هیچوقت فکر نمی کردم که تا این مرحله پیش بروم. همیشه از کارهای داوطلبانه استقبال می کنم و این به نظرم بزرگترین و مهم ترین کاری است که می توانم به عنوان یک ایرانی در سطح جهانی انجام دهم.

درباره مراحل و شرایط انتخاب داوطلبان و اینکه چه وظایفی در طول مسایقات جام جهانی بر عهده شما خواهد برای خوانندگان ما توضیح بفرمایید.

— مراحل انتخاب این گونه بود که ابتدا مشخصات اولیه خودتان را وارد سیستم می کردید و این موضوع تقریبا به ماه سپتامبر سال 2016 بر میگردد. حدودا یک ماه زمان برای ثبت نام تعیین شده بود. در فرم مخصوص باید از انگیزها و مهارت های خودمان می نوشتیم. اینکه چرا می خواهیم عضو شویم. مشخصا بلد بودن زبان های مختلف یکی از سوالات بود.

بعد از یک ماه افرادی که از این مرحله عبور کردند باید یک آزمون آنلاین زبان انگلیسی می گذراندند. در پایان آزمون به صورت اتوماتیک سطح زبان شما مشخص می شد. که برا ساس مقررات باید پیشرفته باشد. بعد از این مرحله، مجددا به صورت آنلاین آزمونی درباره ی کارگروهی و اینکه اگر در شرایط سخت قرار بگیرید چگونه یک گروه را هدایت می کنید برگزار شد که هدف اصلی این بخش بررسی توانایی ما در رهبری یک گروه بود. پس از این دوره که تقریبا وقفه ی طولانی مدتی داشت، آزمون زبان روسی بود که باید در سطح معمولی به این زبان مسلط می بودیم. در ماه می سال 2017 از طریق اسکایپ و برای بیش از 40 دقیقه مصاحبه انجام دادم. در این مرحله باید به هر سوال کوتاه و دقیق پاسخ می دادیم که به سطح زبان روسی و انگلیسی، رهبری و مدیریت گروه، حل مشکلات  انعطاف پذیری و… مبوط می شد.
اگر اشتتباه نکنم در ماه ژوئن سال 2017 به یکی از دانشگاهای مسکو رفتم تا مراحل دیگری از این آزمون را پشت سر بگذارم که به صورت کلاس های آموزشی مختلف برگزار شد. پس از جام کنفدراسیون ها و در تابستان مجددا باید فرم انگیزه نامه ای را درباره ی جام جهانی می نوشتیم که چه اندازه داوطلب افتخاری بودن برای مان اهمیت دارد. در ماه مارچ سال 2018 به صورت تلفنی مجددا مصاحبه شدم و به صورت آنلاین چندین مرحله آزمون پشت سر گذاشتم که مربوط به تاریخچه جام جهانی و قوانین مربوط به داوطلب افتخاری بودن از سمت فیفا بود. جواب نهایی را حدودا در نیمه های ماه مارچ دریافت کردم.

ادامه...

:: مرتبط با: مقاله/ گفت و گو ,
آهنگ زیبای رعنا: ملوک ضرابی
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 ساعت 21:00 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

( ۱۲۸۶ کاشان - ۱۳۷۸ تهران)
نرمک نرمک از لب چشمه می آید، رعنا
خندان خندان ناز و کرشمه می آید، رعنا
مه رو، رعنا
سیه مو، رعنا
مایه نازی، عمر درازی، گل مایی، رعنا
چه بلایی، رعنا

اندک اندک در سر کویت افتادم، رعنا
لنگان لنگان راه وصالت پیمودم، رعنا
دلبر، رعنا
ستمگر، رعنا

*بشنوید، زیباست...

:: مرتبط با: موسیقی ,
عکس های قدیمی
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 ساعت 12:14 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )


عکس های قدیمی آرامگاه، به ترتیب از بالا: حافظ، فردوسی، بوعلی، سعدی، باباطاهر

:: مرتبط با: عكس - كاریكاتور ,
شجره خانوادگی میرزاده عشقی
شنبه 22 اردیبهشت 1397 ساعت 20:47 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )


(سید محمدرضا کردستانی، میرزاده عشقی، (1273-1303)

به یاری بهروز هنری به سراغ شمس‌الملوک خانم یکی از کهنسال‌ترین‌ بازماندگان خاندان عشقی رفتم که به رغم کهولت سن، قریحه شعری و حافظه‌ای بسیار قوی داشت. او دختر میرشمس‌الدین، برادر ناتنی میرزاده عشقی و به عبارتی{ برادرزاده} ناتنی او از ماه شرف خانم، زن تهرانی سید ابولقاسم، پدر میرزاده عشقی است.

با اطلاعاتی که این زن از شجره خانوادگی خود می‌‌دهد معلوم می‌شود که عشقی ریشه‌ای اصفهانی دارد. ظاهراً جدش حاج میرابوتراب اصفهانی در تهران وزیر محمدشاه قاجار بوده‌است. پسران او حاج میرمحمود و امین‌التجار به دستور دربار هر سال محرم ده شبانه روز به مردم شام و ناهار می‌دادند. یک روز حاکم کردستان برای گرفتن وام به سراغ آنها می‌رود. مدتی بعد هنگامی که آقایان برای دریافت وجه خود به کردستان دعوت می‌شوند، حاکم از آنها می‌خواهد که در این شهر بمانند و تکیه‌هایی مشابه تهران را برگزار کنند. ظاهراً هدف او از این کار ترویج آئین تشیع درمیان کردها بوده‌است. پس از آن املاک بسیاری در منطقه قروه {کردستان}به نام این خانواده شده، لقب کردستانی به آنان داده‌ می‌شود. سیدابولقاسم، فرزند میرمحمودخان پس از چندی به همدان مهاجرت می‌کند و بیگم خانم را به زنی‌ می‌گیرد. او از این زن صاحب شش فرزند می‌شود که نخستین آنها میرزاده عشقی است. 

* از نوشته خانم سولماز نراقی، محقق و پژوهشگر، خبرگزاری مهرنیوز                  
:: مرتبط با: مشاهیر ایران ,
قلم: شهزاده سمرقندی
جمعه 21 اردیبهشت 1397 ساعت 12:56 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

                                      

قلم مدهوش است/قلم سخت ترسیده است/قلم خیانت کرده است/قلم افسرده است/قلم زیر بار است/زیر بار کلمه/زیر بار حرف/زیر بار زبان/زیر بار هر چه ممنوع.


*شهزاده سمرقندی  شاعر و رمان نویس تاجیکی در 19 نوامبر 1975 (28 آبان 1354) در نزدیکیِ سمرقند به دنیا آمد، ایشان فارغ التحصیل دانشکدۀ زبان و سخن شناسی تاجیکی دانشگاه سمرقند می باشد و در رشتۀ زبان فارسی دانشگاه زبان های خارجی سمرقند ادامه تحصیل داد. از کودکی شعر می سرائید، اشعارش در رسانه های گروهی چاپ شده . در سالهای اخیر در اروپا با رسانه های گروهی بین المللی همکاری می کند. در رشتۀ فیلم سازی هم چهار سال در لندن دوره دید. در یک فیلم مستند نیز با نام چرخ و فلک، ساختۀ مهدی جامی – همسر روزنامه نگارش - به عنوان راوی شرکت داشت.
:: مرتبط با: جملات کوتاه ,
حرفه ای به سبک جهانبخش
سه شنبه 18 اردیبهشت 1397 ساعت 12:04 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

ستاره ایرانی آلکمار موفق شد در جریان برتری ۶ بر صفر تیمش برابر زووله هت‌تریک کند تا با شایستگی عنوان آقای گلی لیگ اردیویسه هلند را به دست آورد. جهانبخش با آقای گلی در لیگ هلند، تبدیل به نخستین بازیکن تاریخ فوتبال ایران و آسیا شد که در یک تیم اروپایی به این مهم دست پیدا می‌کند. میل بالای موفقیت، تلاش، نظم، تمرکز و هوشمندی از عوامل موفقیت این ایرانی حرفه ای می باشد.
:: مرتبط با: روز نوشت ,
شلم شوربا: عبدالرحمان شرفکندی
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 ساعت 09:40 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

شلم شوربا (به کردی چیشتی مجیور) خودزندگینامه استاد هه ژار است که به فارسی برگردانده شده است. کتابی پر از رنج و تعب و آوارگی و طنز. عبدالرحمان شرفکندی (۱۳۰۰ مهاباد – 1۳۶۹ کرج)، متخلص به هژار (به کردی: ھەژار)، شاعر، نویسنده، مترجم، محقق، اسلام‌شناس، مفسر و فرهنگ‌نویس کرد اهل ایران است. از کارهای برجستۀ او ترجمۀ کتاب قانون در طب بوعلی سینا از عربی به فارسی، ترجمۀ منظوم رباعیات خیام از فارسی به کردی و فرهنگ کردی‌فارسی هه‌نبانه بورینه است. وی در سرودن شعر، تحت تأثیر شاعران برجستۀ کرد مانند احمد خانی، وفایی، ملای جزیری و قادر کویی بود. :: مرتبط با: مشاهیر کردستان ,
دکتر گلاره زاده
جمعه 14 اردیبهشت 1397 ساعت 19:56 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

دکتر گلاره زاده سال ۱۹۷۱ در شیراز به دنیا آمد. در سن ۵ سالگی به خاطر ادامه ی تحصیل مادرش به انگلستان رفت و در ۹ سالگی به ایران بازگشت. او در سال ۱۹۸۳ همراه خانواده به وینی پگ کانادا مهاجرت کرد. دبیرستان را در وینی پگ به پایان برد و از آنجا که در آمریکا و کانادا برای ورود به دانشکده پزشکی باید در یکی از رشته های علوم تحصیل کرد، در رشته ریاضی دانشگاه مانیتوبا ثبت نام کرد و پس از پایان تحصیلات،  دوره ی پزشکی را آغاز کرد.
از دکتر گلاره زاده به عنوان جوانترین جراح مغز و اعصاب انگلستان نام برده شده بود که با بهره گیری از تکنیکی جدید به بیماران خود امکان می‌دهد، تنها چند ساعت پس از جراحی تومور مغزی که بدون بیهوشی نیز انجام می‌شود از بیمارستان مرخص شوند. این شیوه ی جراحی که برای نخستین بار در انگلستان انجام شد به دست این زن جوان ایرانی تبار انجام شده بود.:: مرتبط با: مشاهیر ایران ,
باز شیری با شكر آمیختند: بازار صابر
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 ساعت 23:16 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

باز شیری با شكر آمیختند

عاشقان با یكدیگر آمیختند

روز و شب را از میان برداشتند

خواب خود را با سحر آمیختند 

چشمها را چشمها دادند آب

تا نظرها با نظر آمیختند

تا زبان همدگر آموختند

بی زبان با همدگر آمیختند

دو تنی یك شد، یكی گردید جان

جان و تن را اینقدر آمیختند

آسمان امشب نمی بیند مگر

آفتابی با قمر آمیختند

*«بازار صابر»از شعرای نامدار تاجیک بامداد امروز در یکی از بیمارستان‌های آمریکا در سن 79 سالگی دار فانی را وداع گفت.
:: مرتبط با: جملات کوتاه ,
در کشور شوراها: محمدعلی اسلامی نُدوشن
دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 ساعت 00:07 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

دکتر محمد علی اسلامی ندوشن زاده 1304 ندوشن (یزد) است. ایشان دکترای خود را در رشته حقوق بین الملل از دانشکدهٔ حقوق دانشگاه سوربن پاریس دریافت کرده و در سال ۱۳۴۸ به دعوت پروفسور فضل الله رضا (رئیس وقت دانشگاه تهران) بر اساس تألیفاتی که در زمینهٔ ادبیات منتشر ساخته بود عضو هیأت علمی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد. دکتر اسلامی ندوشن از ۲۸ مهر تا ۲۷ آبان ۱۳۵۲ به دعوت “آکادمی علوم شوروی” به شهرهای مسکو، لنین گراد، دوشنبه، تاشکند، بخارا و سمرقند در اتحاد جماهیر شوروی سفر کردند و کتاب “در کشور شوراها” سفرنامهٔ ایشان در این سفر است. در این سفرنامه، دکتر اسلامی ندوشن با نگاهی نقّاد ساختار فرهنگی و سیاسی اتحاد جماهیر شوروی را مورد بررسی قرار می دهد.

در صفحه ۱۶۹ کتاب “در کشور شوراها” چنین می خوانیم:
جشن ۷ نوامبر اتحاد جماهیر شوروی کمابیش معادل ۱۴ ژوئیه فرانسه است که روز فتح باستیل در انقلاب کبیر بوده است. فرانسوی ها این جشن را تبدیل به شادی و رقص و پایکوبی در خیابان ها و شرابخواری و عیش کرده اند که سایهٔ پریده رنگی از جشن های دیونیزوسی یونان و روم باستان دارد… اما در لنین گراد شبیه به چنین وضعی را نمی توان دید… یک علّتش گمان می کنم تبلیغات شدید دولتی است که دربارهٔ این روز می شود و این خود نوعی عکس العمل نامساعد ایجاد می کند که منجر به بی تفاوتی می گردد. برنامه های رسمی ، مجالی برای ابتکار عمل اشخاص باقی نمی گذارند. وقتی قرار باشد دولت از جانب مردم همه کار بکند، حتی شادی و ابراز احساسات، کار به جایی می کشد که مردم در همه چیز نمایندگی را به دولت واگذارند و خود کنار بنشینند.”

پ ن: تاریخ اولین نشر این کتاب 1354 است که اتفاقی در کتابخانه شماره دو پیداش کردم. سفرنامه و خودزندگی نامه از علایقم است. نثر و قلم درستی دارد استاد با توصیف های دقیق و لحنی صادقانه.:: مرتبط با: کتاب ,
یک پرونده کهنه: رضا جولایی
جمعه 7 اردیبهشت 1397 ساعت 18:49 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )
یک پرونده کهنه رمانی است از رضا جولایی که در نشر آموت منتشر شده است. جولایی در این رمان نیز مانند رمان «سوء قصد به ذات همایونی» که چندی پیش نشر چشمه آن را تجدیدچاپ کرد، یک ترور سیاسی را دستمایه رمان خود قرار داده. منتها این‌بار نه ترور یک شاه مستبد قاجار که ترور محمد مسعود، روزنامه‌نگار آزادی‌خواه و مدیر روزنامه مرد امروز، موضوع داستان جولایی است. زمینه وقایع رمان تهران سال ١٣٢٦ است. یعنی همان سالی که محمد مسعود در آن به قتل رسید. رمان با جلسه مخفیانه چندنفر از اعضای حزب توده آغاز می‌شود. جلسه‌ای که در آن توطئه ترور محمد مسعود چیده می‌شود. رمان به‌صورت سوم‌شخص محدود به ذهن شخصیت‌های داستان روایت می‌شود و راوی در هر فصل یکی از شخصیت‌ها را دنبال می‌کند و به گذشته و اکنون و ذهنیات این شخصیت‌ها نقب می‌زند. این رمان از ٢٨ فصل تشکیل شده. آن‌چه در ادامه می‌آید قسمتی است از رمان با عنوان «خیابانهای تاریک شبی برفی/ یحیا مستوفی». شخصیتی که در این فصل موضوع روایت راوی است کارآگاه یحیا، همان کارآگاه درست‌کار داستان، است:
«یقه‌ پالتویش را بالا کشید. صدای نشستن برف روی زمین و شاخه‌های درختان را می‌شنید. آسمان شبانگاه رنگ غریبی داشت. خاکستری چرک و خونین. حالا برف تندتر شده بود. باد تکه‌های یخ‌زده برف را به چشمها و صورتش می‌زد. دستمالی از جیبش درآورد و بینی و لبهایش را پاک کرد. باز هم از خود پرسید چه باید کرد؟ بهتر نبود آن پیشنهاد را رد می‌کرد. نتوانسته بود خود را راضی کند. خبر داشت که چگونه این پرونده به بیراهه رفته و برای خود دلایلی داشت که این پرونده در دست یک مشت مامور تریاکی و رشوه‌بگیر به جایی نخواهد رسید و آنهایی هم که احساس وظیفه و مسئولیت می‌کردند ناچار به استعفا شده بودند. نمونه‌های فراوانی از این پرونده‌ها را در طی سالیان خدمت دیده بود که بنابر دستور یا توصیه دربار یا فلان وزیر و وکیل چه شکل غریبی به خود گرفته بود. تازه قبول مسئولیت آن هم حالا، در این دوران بازنشستگی، سنگین بود برایش، می‌دانست با چه موانعی روبرو خواهد شد».
پ ن: موضوع جالبی را برگزیده، اما پرداختش همراه با پختگی و ظرافت "سوء قصد به ذات همایونی" نیست؛ پر از فحش و حدیث نفس های نخ نما. خوب هم صحافی نکرده ناشر. با این حال به خواندنش می ارزد.:: مرتبط با: کتاب ,
تشنگان
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 ساعت 08:52 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

تشنگان گر آب جویند از جهان

آب هم جوید به عالم، تشنگان

(مولوی)
:: مرتبط با: جملات کوتاه ,