» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   

چه چیز را در دیگران دوست داری؟ امیدهایم را

آه کبوترها را
سه شنبه 30 بهمن 1397 ساعت 10:08 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

«دل من می سوزد
كه قناری ها را پر بستند
و كبوترها را
آه كبوترها را»
                                                                                                         حمید مصدق (از منظومه آبی، خاکستری، سیاه):: مرتبط با: جملات کوتاه ,
صد و شانزدهمین زادروز صادق هدایت
یکشنبه 28 بهمن 1397 ساعت 08:52 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )
اگرچه حالیا دیریست کان بی کاروان کولی
ازین دشت غبار آلود کوچیده ست
و طرف دامن از این خاک دامنگیر برچیده ست
هنوز از خویش پرسم گاه
آه
چه می‌دیده ست آن غمناک روی جادهٔ نمناک؟
زنی گم کرده بویی آشنا و آزار دلخواهی؟
سگی ناگاه دیگر بار
وزیده بر تنش گمگشته عهدی مهربان با او
چنان چون پاره یا پیرار؟
سیه روزی خزیده در حصاری سرخ؟
اسیری از عبث بیزار و سیر از عمر
به تلخی باخته دار و ندار زندگی را در قناری سرخ؟
و شاید هم درختی ریخته هر روز همچون سایه در زیرش
هزاران قطره خون بر خاک روی جادهٔ نمناک؟
چه نجوا داشته با خویش؟ادامه مطلب
:: مرتبط با: جملات کوتاه ,
جنایت و مکافات فیودور داستایوفسکی
شنبه 27 بهمن 1397 ساعت 10:31 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

رمان ماندگار و فوق‌العاده جنایت و مکافات با عنوان انگلیسی Crime and Punishment اثری جاودانه فئودور داستایفسکی است که مهری آهی آن را از روسی ترجمه کرده است.جنایت و مکافات اثری است هنری که پس از بازگشت داستایفسکی از سیبری و تجربیات تلخ بسیار، نگاشته شد و در سال ۱۸۶۶ در مجله پیک روسیه منتشر گردید و بی درنگ شهرت یافت. در این رمان بسیاری از موضوعهایی که بین جوانان متفکر و نویسندگان آن زمان متداول بود، مورد بررسی قرارگرفته است. استقلال عمل، حد اختیار انسان و خوی و شیوه نیهیلیستی از جمله این مباحثند. چون این مسائل در داستان مزبور به شیوه ای نو مورد گفت و گو قرارگرفته است، بسیاری از منتقدان آن روزگار جنایت و مکافات را در برابر رمانهای چه باید کرد؟ چرنیشفسکی و پدران و پسران تورگنیف که هر دو، خاصه دومی، از نوشته های برجسته نیمه دوم قرن نوزدهم روسیه است، قرارداده و آن را نوعی تقابل و تضاد دانسته اند. آنچه مسلم است و از مطالعه کتاب بر خوانندگان روشن می گردد، به هیچ وجه این امر تنها انگیزه داستایفسکی در نوشتن این رمان معروف نبوده است. بلکه می خواسته است بسیاری از مسائل را که برای خود او هم کاملا روشن نبوده است، مطرح سازد. مسائل مورد بحث در این اثر به دلیل پیچیدگی و اهمیت و تنوع خود، بی آنکه از جذابیت و نیروی حیاتشان کم شود، در کتابهای بعدی او نیز مطرح می گردد و باز به تفصیل موشکافی و حلاجی می شود.
به سبب درون کاویهای عمیق، داستایفسکی به تشخیص دوگانگی شخصیت انسانی پی می برد و برای اولین بار در تاریخ رمان آن را در داستانهای خود مطرح و ثابت می کند که در هر فرد هم گوهر نیکی هست و هم تخم بدی، و انسان به اختیار و چگونگی احوال، یکی از این دو را بیشتر در خود می پروراند. افراد داستانهای او پیوسته میکوشند به کنه خیر و شر و چگونگی آن دو پی ببرند. بیشتر آنها تشنه درک کمال احساس و افکارند و مؤمناند به اینکه فقط از این راه به حقیقت مطلق و راز طبع بشر دست خواهند یافت. این امر بی شک دلیل اعتقاد نویسنده به آزادی عمل و اختیار است، یعنی آدمی مسؤول اعمال خویش است. و به این دلیل انسان آزاد داستایفسکی باید به مکافات بدیهای خود برسد و آن را تحمل کند. این مطلب چند بار در جنایت و مکافات به اشاره بیان شده است و در برادران کارامازف عمیقا و بتفصیل مورد بحث قرار میگیرد و موجب شگفتی و تفکر بسیار می گردد.:: مرتبط با: کتاب ,
به بدرقه ایستاده ام
چهارشنبه 24 بهمن 1397 ساعت 11:46 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

1)
به بدرقه ایستادم
چمدانی در دست تو بود
ابرهایی
در قلب من

2)
تنهایی
کلید خانه را دارد
هر وقت نیستی
به سراغم می آید

3)
دلتنگی شبیه تو نیست
گاه و بیگاه در می زند
هر جا دلش خواست می نشیند
و با حسادت عجیبی
درباره تو حرف می زند

"آرزو نوری"
:: مرتبط با: جملات کوتاه ,
خاطرات همسر سفیر
یکشنبه 21 بهمن 1397 ساعت 12:02 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

نخستین بار كه به من پیشنهاد شد تا كتابی درباره‌ی ایران بنویسم وحشت كردم، این در حالی بود كه ما به ندرت می‌توانیم دو نفر را روی كره‌ی خاكی پیدا كنیم كه درباره‌ی ایران اتفاق نظر داشته باشند. یكی از دوستان امریكاییم عقیده داشت كه «آدم بعد از مدتی زندگی در ایران هرگز به حالت اول باز نمی‌گردد». سعی كردم در كتابی كه می‌نویسم دقیق باشم. برای رعایت این منظور هر فصل از كتاب را دست كم دو نفر ایرانشناس مطالعه كرده‌اند اگر به خاطر تیرگی روابط ایران و امریكا نبود و همچنین برای اجتناب از عیب‌جوبی از آنان، مایلم این قدردانی بی‌ذكر نام صورت بگیرد. این سخنان بر ابتدای كتاب خانم سینتیاهلمز نقش می‌گیرد. جایی كه هنوز خواننده نزدیك به دویست و چهل صفحه از كتاب را پیش روی خوددارد و هنوز به درستی نمی‌داند كه سینتیاهلمز كیست؟! سینتیاهلمز همسر ریچارد هلمز است. كسی كه در اینجا از او به نام دیك یاد می‌گردد. اما ریچارد (یادیك) كسیت؟‌! ریچارد هلمز در سال 1966 از سوی جانسون رئیس جمهور وقات ایالات متحده امریكا به ریاست سازمان جاسوسی (CIA) برگزیده شد. عملیات سازمان مزبور در شیلی و سقوط آلنده در 1973 در اواخر ریاست وی در سازمان «سیا» صورت گرفت. گفته می‌شود نقشه كودتای شیلی و سرنگونی سالوادور آلنده در شیلی مستقیماً توسط ریچارد هلمز طراحی گردیده است.:: مرتبط با: کتاب ,
صفای گمشده
چهارشنبه 17 بهمن 1397 ساعت 09:49 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

چه انتظار عظیمی نشسته در دل ما
همیشه منتظریم و کسی نمی آید
صفای گمشده آیا
بر این زمین تهی مانده باز می گردد ؟
(حمید مصدق):: مرتبط با: جملات کوتاه ,
کنسرت سالار عقیلی در سنندج
یکشنبه 14 بهمن 1397 ساعت 22:17 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

شب گذشته 13 بهمن کنسرت سالار عقیلی در سالن نامناسب آزادی سنندج برگزار شد. از نظر قدرت صدا و تصنیف ها عقیلی و گروهش بسیار عالی بودند. دریغ از نبود سالن مناسب و شلوغی و ازدحام ... دو آهنگ کردی نیز اجرا کرد که فوق العاده قوی و زیبا و اثرگذار بود، بدون کوچک ترین لهجه و فالشی. یکی از آهنگ ها ترانه ای بود که سید علی اصغر کردستانی اجرا کرده و عقیلی به زیبایی آن را بازخوانی کرد:

متن آهنگ غه‌مگینو دل په‌شیوم از سالار عقیلی:

غه‌میگن و دل په‌شیوم بروانه باری لیوم
جه‌رگم سوتاوه وه‌ک قاوه
هه‌ر دو ئه‌بروی خوین ریژت بون به جه‌لاوی گیانم
به فتوای چاوی مه‌ستت ئا‌ی قه‌تلم واجب کرآوه

:: مرتبط با: روز نوشت ,
ما خوشبخت و آرامیم، افسوس
شنبه 13 بهمن 1397 ساعت 11:47 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

افسوس، ما خوشبخت و آرامیم

افسوس، ما دلتنگ و خاموشیم

خوشبخت، زیرا دوست میداریم

دلتنگ، زیرا عشق نفرینیست

:: مرتبط با: جملات کوتاه ,
مرگ در کارزار
سه شنبه 9 بهمن 1397 ساعت 11:39 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

اگر کُشت خواهد تو را روزگار

چه نیکو تر از مرگ در کار زار:: مرتبط با: جملات کوتاه ,
اتوبیوگرافی آلیس. بی. تُکلاس
دوشنبه 8 بهمن 1397 ساعت 11:29 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )
منتقدان مهمترین اثر غیر داستانی گرترود استاین را "اتوبیوگرافی آلیس بی. تکلاس" می‌دانند که در سال 1932 منتشر شد و رکورد خوانندگان او را تا آن موقع زد و جزو پرفروش‌ترین کتاب‌های سال قرار گرفت. اما استاین در این کتاب هم که به قول منتقدان اتوبیوگرافی‌ای "دقیق و موشکافانه" است رد پای خود را به جا گذاشته و با این فرم جا افتاده نیز بازی می‌کند و قوانین آن را به پرسش می‌کشد. استاین این کتاب را از دیدگاه دوست قدیمی خود یعنی آلیس بی. تکلاس روایت می‌کند. رابطه آنها تا زمان انتشار کتاب بیست و چند ساله بود و تا زمان مرگ استاین نیزادامه داشت. با سپردن رشته روایت به دست آلیس استاین به نیابت از او این اثر را می‌نویسد.
 با این انتخاب استاین به نوعی "اتوبیوگرافی" را با ادبیات داستانی تلفیق می‌کند، اما جدای از تحسین منتقدان و نوآوری‌هایی که استاین در این کتاب انجام داده ، دلایل دیگری نیز وجود دارد که جذابیت‌های این کتاب را جدا از ارزش ادبی آن چند برابر می‌کند و این کتاب را به سندی تاریخی و پر جزئیات از هنر قرن بیستم در سال‌های طلایی "پاریس" به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا تبدیل می‌کند.پیکاسو نیز تک چهره‌ای از استاین کشیده است که بعد از مرگ استاین همراه با آثار دیگری از پیکاسو، ماتیس و سزان به موزه متروپولیتن" نیویورک اهدا می‌شوند. جزئیات این شب نشینی‌ها و روابط شخصی این هنرمندان با هم، حسادت‌ها و تشویق‌هایشان، توصیف کارگاه‌هایشان پیش از شهرت جهانی و ذکر جزئیاتی ناب از زندگی روزمره و توصیف رفتاراین نوابغ هنردر زندگی شخصیشان همه و همه این اثر را به سندی تکرار نشدنی از هنر قرن بیستم تبدیل می‌کند که خود توسط نابغه‌ای دیگر گرترود استاین به رشته تحریردر آمده و در تاریخ ادبیات ثبت شده‌ است.

پ ن: گرترود استاین رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و شاعر آمریکایی ساکن پاریس بود که در سوم فوریه 1874 متولد شد و در 27 ژوییه 1946 درگذشت. او در سال 1903 همراه با برادرش به پاریس سفر کرد و تا زمان مرگش تنها یکبار در سال 1934 آن‌هم برای ایراد سخنرانی دردانشگاه‌های آمریکا به وطنش بازگشت. استاین خود در این‌باره گفته "آمریکا وطن من است و پاریس خانه من و همین است که هست.":: مرتبط با: کتاب ,
از چه چیز بیشتر می ترسیم؟
جمعه 5 بهمن 1397 ساعت 15:39 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

همه چیز دست خود آدم است اما به علت بزدلی محض همه‌چیز از چنگش می‌لغزد… این یک اصل بدیهی است…از خودم می‌پرسم مردم از چه چیز بیش‌تر می‌ترسند؟ برداشتن گامی تازه، زدن حرفی تازه، از همین است که بیش‌ترین ترس را دارند… با این همه، زیادی وراجی می‌کنم. برای همین است هیچ کاری نمی‌کنم، چون زیادی وراجی می‌کنم. اما شاید قضیه این‌طور باشد: وراجی می‌کنم چون هیچ کاری نمی‌کنم.
جنایات و مکافات:: مرتبط با: جملات کوتاه ,
رَولشتاین: سال بلو
چهارشنبه 3 بهمن 1397 ساعت 08:21 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

آبه رولشتاین، استاد شناخته شده و مطرح یکی از دانشگاه های برتر است و از این که نیروهای جدید و تأثیرگذاری به دنیای سیاست عرضه می کند، بسیار به خود می بالد. او زندگی بسیار مرفه و آسوده ای را پشت سر گذاشته است. چیک، دوست صمیمی آبه، به او پیشنهاد می دهد تا ایده هایش برای حفظ و حراست از نوع بشر را به صورت یک کتاب ارائه کند، اما برخلاف انتظار رولشتاین، این فکر با موفقیت قابل توجهی روبه رو نمی شود. او در مقابل از چیک می خواهد که شرح حالی از زندگی اش بنویسد و این دو نفر در خلال سفری تفریحی به پاریس، افکار خود را درباره ی اخلاقیات، فلسفه و تاریخ، عشق و دوستی، سنت و مدرنیته و خاطرات گذشته، با هم مطرح می کنند. با پیشروی داستان و بازگشت آن ها از سفر، اتفاقات تیره و تاری می افتد و هر دو شخصیت، به مرگ بسیار نزدیک می شوند. رمان رولشتاین، اثر روشن گرانه و تکان دهنده ی سال بلو، سفری است به سوی عشق و خاطرات و با شوخ طبعی و داستان کم نظیر خود، مخاطب را به خواندن مرثیه ای درباره ی دوستی و زندگی انسان ها دعوت می کند.

Ravelstein:: مرتبط با: کتاب ,
شاد و خوش و سفید
دوشنبه 1 بهمن 1397 ساعت 10:28 | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

بهره از کودکی آن طفل چه برد

که نه خندید و نه جست و نه دوید
"پروین":: مرتبط با: جملات کوتاه ,
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic