چه چیز را در دیگران دوست داری؟ امیدهایم را
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
اسکار وایلد


مرتبط با: جملات کوتاه ,
تصویر دوریان گری: اسکار وایلد

اسکار وایلد، شاعر، داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و نویسنده داستان‌های کوتاه ایرلندی در سال 1854 میلادی به دنیا آمد. او از سال 1880 به بعد نوشتن در سبک‌ها و گونه‌های مختلف نوشتن را آزمایش کرد و حدود 10 سال بعد توانست به یک نمایشنامه‌نویس مطرح در کشورش تبدیل شود. گرچه وایلد 116 سال پیش از دنیا رفته، اما همچنان تنها رمان او با نام «تصویر دوریان گری» اثری خواندنی و پرطرفدار در دنیای ادبیات محسوب می‌شود.
 «تصویر دوریان گری شاهکار اسکار وایلد، نابغه زبان و ادب انگلیسی است. دوریان‌گری خوش چهره‌ترین جوان دوره خویش بود و روزی که نگارگر تابلویی از او کشید خود به زیبایی تصویرش حسادت کرد و حاضر شد روحش را به شیطان بفروشد به شرط آن‌که خودش همیشه جوان بماند ولی در عوض تابلو رو به پیری بگذرد.»
در واقع تصویر دوریان گری، نشان دهنده ذات اوست. شخصیت واقعی دوریان گری در پس تصویری که از وی کشیده شده پنهان است و تصویر نقاشی شده از او حالات دورنی‌اش را نشان می‌دهد.


مرتبط با: کتاب ,
باب دیلن برای گرفتن نوبل به سوئد نمی‌رود

آکادمی سوئد اعلام کرده که باب دیلن، خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی ماه آینده شخصا برای گرفتن جایزه نوبل به استکهلم نخواهد رفت. این آکادمی که جایزه نوبل را اعطا می‌کند گفته که دیلن، برنده نوبل ادبیات امسال در "نامه‌ای شخصی" اعلام کرده به علت "تعهدات از پیش تعیین شده" برایش مقدور نیست که در مراسم اهدای جایزه حضور یابد. این نهاد گفته دیلن در نامه خود نوشته که از گرفتن این جایزه "بسیار مفتخر" است و گفته که کاش می‌توانسته در مراسم شرکت کند. این خواننده از حالا تا ماه ژوئن سال آینده فرصت دارد درباره جایزه‌اش سخنرانی کند.مرتبط با: خبر ,
عکس هفته

دونالد ترامپ


چوب های زندگی: برتولت برشت

هفت سالی می شد که راه نرفته بودم
پزشک پرسید: این چوب ها چیست؟
گفتم: فلجم
گفت: آنچه تو را فلج کرده همین چوب هاست
سینه خیز، چهار دست و پا قدم بردار و بیفت
چوب های زیبایم را گرفت
پشتم شکست و در آتش سوزاند
حالا من راه می روم
اما هنوز هم وقتی به چوبی نگاه می کنم
تا ساعت ها، بی رمقم.

چوب های زندگی تان را دور بیاندازیدمرتبط با: جملات کوتاه ,
مدرسه زدایی از جامعه:ایوان ایلیچ

خلاصه كتاب مدرسه زدایی از جامعه

ایوان ایلیچ در شهر وین متولد شده است و در اتریش و ایتالیا تحصیل كرده است.در جوانی لیسانس شیمی گرفت و بعد به دنیای فلسفه وارد شد و با ایجاد تغییر در دیدگاهش بعد از سن پنجاه سالگی به نوشتن و بیان عقاید خود پرداخت.

ایلیچ همانند روسو سعی می كند پیشگام فرهنگ "ضد فرهنگ" باشد یعنی برخلاف جریان شنا كند. ایلیچ نیز مانند روسو دست پرورده كلیسا است و همانند روسو بر علیه كلیسا به پا می خیزد و همانند روسو هم روند شتابان جامعه صنعت زده را محكوم می كند. اما نوشته ها و طرز بیان ایلیچ هنوز هم در قالب زبان كلیسا و مدرسه است و كلیسا و مدرسه چنان تاثیری بر ایلیچ گذاشته اند كه باعث می شود كه زبان انتقادی ایلیچ از كلیسا و مدرسه در قالب زبان مدرسه رفتگان و مدرسه رفته ها باشد. به همین خاطر كتاب ایلیچ اگر چه در پی تهاجم به بنیاد مدرسه است اما این كتاب بیشتر در محافل دانشگاهی مطرح می شود همان جایی كه دژهای استوار دفاع از مدرسه هستند..

 قبل از ایلیچ افراد دیگری نیز نسبت به نظام آموزشی معترض بودند  اما تفاوت ایلیچ با آنها این بود كه سایر افراد اعتقاد به اصلاح مدرسه داشتند اما ایلیچ معتقد به برچیده شدن نظام آموزش و پرورش است.

  كتاب مدرسه زدایی از جامعه نقدی است هم به محیط مدرسه و هم دانشگاه ، ایلیچ معتقد است كه آموزش اجباری در قالب قوانین و ساختار خشك و غیر قابل انعطاف مدرسه و دانشگاه موجب حرص و طمع دانش اموزان و دانشجویان در رسیدن به مدارك بالاتر می شود بدون اینكه چیزی به دانش و مهارت عملی آنها اضافه گردد. دولت ها با اموزش اجباری و حتی رایگان باعث مدرك گرایی و نالایقی در میان تحصیل كردگان می شود، این كتاب هم در پی نقد نظام آموزش دولتی و هم بیان پیامدهای زیان بار این شیوه آموزشی است.

 چرا باید تحصیل را از حالت رسمی و سازمانی دربیاوریم؟

كاری كه مدرسه با دانش آموزان می كند این است كه مدارس به آنها می آموزد كه فرایند و محتوا را با هم اشتباه بگیرند نتیجه این امر نیز این است كه مدرسه به دانش آموزان می آموزد كه تدریس را با یادگیری اشتباه بگیرند ،نمره های بهتر را با دانش و معلومات اشتباه بگیرند و همچنین مدارك را با قابلیت و روانی بیان را با توانایی گفتن حرف های تازه اشتباه بگیرند و در نهایت تصورات دانش آموزان آنقدر مدرسه زده می شود كه خدمات را به جای ارزش می پذیرند مثلا هزینه های پزشكی را با مراقبت بهداشتی ،خدمات اجتماعی را با بهبود زندگی اجتماعی و بسیج و تدابیر پلیس را با امنیت اشباه بگیرند. در واقع ایلیچ معتقد است كه نهاد ها در جامعه از بین برنده همان اهدافی هستند كه برای آن بوجود آمده اند.


ادامه مطلب

مرتبط با: مقاله/ گفت و گو ,
دکتر کنوک یا پیروزی علم پزشکی


نمایش‌نامۀ دکتر کنوک(تاملی در اخلاق پزشکی) ما را به جهانی پرتاب می‌کند که تزویر و طمع از اصول پذیرفته‌شدۀ آن است. آدمی در دستان دکتر کنوک، که نماد دستِ نامرئی و بازیگر پشتِ پرده است، بدل به موجودِ ساده‌لوحی می‌شود که می‌توان او را با خنده‌ها و لبخندها به دنیایی خیالی و پُراوهام کِشاند و خلع سلاحش کرد و همچون ابزاری به‌کارش گرفت. زودباوریِ آدمی شاکلۀ نمایش‌نامه است و نویسنده با چیره‌دستی نشان می‌دهد که چگونه فریب مردم به خودکامگی فردی منتهی می‌شود که از رهگذر آن به‌راحتی می‌توان متحدان و ریزه‌خوارانی برای خود دست‌وپا کرد و فریب‌خوردگان را در جهل مطلق سرمست گرداند. این کار همانا رام‌کردن ساده‌لوحان است به‌دست نیرنگ‌بازان. این کتاب یکی از آثار مشهور ادبی جهان است.
دکتر کنوک کیست؟
دکتر کنوک نمونه‌ای است از هزارانی که در گوشه و کنار جهان به خالی کردن جیب مردم مشغول‌اند. مشخصات کتابی که گفتم چنین است: «دکتر کنوک یا پیروزی علم پزشکی»، تالیف ژول رومن، عضو فرهنگستان فرانسه، به ترجمه‌ی زنده‌یاد مترجم بلندپایه، محمد قاضی. چاپ سوم کتاب در شهریور ۴۹ توسط چاپخانه‌ی «پیک ایران» به‌طبع رسیده است. این کتاب نمایش‌نامه‌ای است در حدود ۱۲۰ صفحه که برای اولین بار در سال ۱۹۲۳ در تماشاخانه‌ی شانزه‌لیزه‌ی پاریس به نمایش گذاشته شده است.
مرتبط با: کتاب ,
21 آبان زادروز نیما

آی آدم ها که بر ساحل نشسته شاد و خندانید!
یک نفر در آب دارد می سپارد جان.
یک نفر دارد که دست و پای دایم می زند
روی این دریای تند و تیره و سنگین که می دانید.
آن زمان که مست هستید از خیال دست یاییدن به دشمن
آن زمان که پیش خود بیهوده پندارید
که گرفتستید دست ناتوانی را
تا توانایی بهتر را پدید آرید.
آن زمانی که تنگ می بندید
بر کمر هاتان کمر بند،
در چه هنگامی بگویم من؟
یک نفر در آب دارد می کند بیهوده جان قربان!
...
 آی آدم ها…


مرتبط با: مشاهیر ایران ,
francine van hove

اگر تابستان اصل بود
برف دیگر چه جادویی داشت
                          
امیلی دیکسون


مرتبط با: جملات کوتاه ,
کوچ جنگ افروزان

 رهائی دنیا از سیطرة قبیله‌‌های بوش و کلینتون، و به سلامتی پس‌گردنی آبداری که نثار بانک روتچیلد شد!


جلسه امروز

امروز در حدود چهل تن از دانش آموزان چهارم در جلسه تحلیل دو آزمون آزمایشی گذشته شرکت کردند. جلسه خوبی بود به نظرم. چون خارج از زبان بازی و هیجانی کردن دانش آموزان نکات فنی ای که حاصل دانش و تجربه چندین ساله ی آقای خداویسی بود در اختیارشان قرار گرفت. از جمله: چرا غلط زیاد دارند، برنامه ریزی های هر درس، تست زنی های زمان دار و چگونگی آمادگی برای آزمون ها و ... . امسال به نسبت رفاقت و تبادل تجربه ی بچه ها بسیار بهتر و انگیزه شان مناسب است. فردا نیز از ساعت 2 جلسات تخصصی تحلیل آزمون ها برگزار خواهد شد. احتمالا روز یکشنبه دیدار حضوری اولیا و دبیران اول و سوم نیز برگزار بشود.


مرتبط با: روز نوشت ,
جلسه تحلیل دو آزمون گذشته

جلسه بررسی و تحلیل دو آزمون آزمایشی گذشته و پاسخ به پرسش ها فردا 95/8/20 با حضور آقای خداویسی ساعت 9:30 در مدرسه برگزار خواهد شد. همچنین تحلیل آزمون جمعه8/21، جمعه بعد از ظهر از ساعت 2 تا 5 در مدرسه برگزار می شود. هندسه و گسسته ساعت 2/ زیست ساعت 3/ ادبیات ساعت 4/دیفرانسیل ساعت 4


مرتبط با: خبر ,
برای بچه های چهارم و آزمون پیش رو(21 آبان)

  سخت و هوشمندانه کار کردن
مرتبط با: جملات کوتاه ,
سیرک عمو سام
چه دیر دانستم

در این جهنم پر واژه

چه دیر دانستم
بهشت من خاموشی ست

                        ضیاء موحد


تعداد کل صفحات: 2