چه چیز را در دیگران دوست داری؟ امیدهایم را
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
گشایش مرکز علمی رازی- لاماناسوف

روز چهارشنبه در دانشگاه بهشتی در تهران، مراسم افتتاح مرکز علمی آموزشی "لاماناسوف-رازی" برگزار گردید. به گزارش خبرگزاری دانشگاه دولتی مسکو "لاماناسوف"، همکاری هایی از این قبیل، باعث توسعه تحکیم ارتباطات بین دو کشور در زمینه های علمی و آموزشی می گردد. سال گذشته در جریان جلسه روسای دو دانشگاه روسیه و ایران — دانشگاه دولتی مسکو "لاماناسوف" و دانشگاه  بهشتی — تفاهم نامه ای در خصوص تاسیس مراکز دو جانبه ای در مسکو و تهران منعقد گردید. در ادامه گزارش آمده است: "فعالیتهای این مرکز بر مبنای تحقیقات علمی، برگزاری کنفرانس ها و جلسات علمی مشترک، اجرای برنامه های علمی از جمله آموزش از راه دور و تبادل منابع الکترونیکی و طرح های دیگری می باشد".مرتبط با: خبر ,
اولین جلسه کنکوری امسال

روز گذشته در حدود 50 تن از اولیاء چهارم ها در جلسه ای حضور داشتند. ابتدا برنامه های کنکوری امسال دبیرستان اعلام شد. سپس من، علی رسولی، کاشفی کیا و مشاور به ترتیب صحبت هایی کردیم( شامل آمادگی اولیا در حمایت نه مداخله در برنامه های درسی فرزندان، کم اهمیت بودن دو سه آزمون آزمایشی ابتدایی، مقایسه نکردن، طعنه نزدن و تحقیر نکردن، شکیبایی و خونسردی، توقعات بجا، تشویق های دلگرم کننده و آزمون های آزمایشی را اساس قرار ندادن و ...) به نظر جلسه ی مفیدی بود که تداوم خواهد داشت.
برنامه های امسال:
1- تشکیل کلاس های تحلیل آزمون های آزمایشی و تست زنی در طول هفته(شیمی، ریاضی، دیفرانسیل، ادبیات، گسسته و زیست).
2- تشکیل کارگاه های مشاوره ای برای دانش آموزان(هر دو آزمون یکبار، تا اردیبهشت)( مشاوران آقایان خداویسی، حیدری(مشاور امسال) و مشاوران مدعو).
3- تشکیل جلسات همفکری و آموزشی و تبادل تجربه برای اولیاء(هر چهار آزمون یکبار، تا خرداد).
4- جمع آوری و تحلیل آماری کارنامه های آزمون های آزمایشی و یافتن ضعف ها و قوت ها.
5- اعلام زمان برگزاری آزمون ها و ارائه دفترچه ها به دبیران تا ضمن اطلاع از زمان برگزاری و بودجه بندی آزمون ها و پرسشنامه ها در هماهنگی نسبی با دانش آموزان قرار گیرند.
6- باز بودن دبیرستان در بعداز ظهرها برای مطالعه تحت نظارت دو نیروی تعلق گرفته از اداره از شنبه تا چهارشنبه(3:30تا7:30)
7- تعیین آقای ایرج محمدی به عنوان سرپرست این پروژه .
8- جمع آوری اطلاعات طی فرمی با عنوان سه رشته- دانشگاه مورد علاقه ی من... تا ضمن تحلیل این اطلاعات رشته های ناشناخته یا کمتر شناخته شده بصورت بروشورهایی در اختیار دانش آموزان قرار گیرد.
9- تشکیل جلسات تخصصی برای دبیران سال چهارم(ماهانه) برای انتقال مشکلات دانش آموزان و رفع و رجوع و دیگر مسایل( که یکشنبه اولینش برگزار و فوق العاده سودمند بود).
10- نهایتاً این برنامه ها بصورت تقویم اجرایی ماهانه و هفتگی تدوین شده و شنبه ها در اختیار گروه اجرایی قرار خواهد گرفت. نکته این که تا اسفند ماه به هیچ وجه دانش آموزان، با هر ترازی، حق غیبت از کلاس ها را ندارند و باید اهمیت دروس چهارم را در برنامه هایشان بگنجانند. هر چند این تقویم بدون ضعف نیست اما از فعالیت های جسته و گریخته و هیجانی پرهیز خواهد شد و دنباله رو یک یا چند دانش آموز یا موسسه نخواهیم بود؛ بلکه یک اساس برای فرایند کنکور امسال در اختیار خواهیم داشت که برای سال آینده تجربه ای بهتر تر خواهد بود. با آرزوی موفقیت برای بچه های امسال و بچه های سال پیش
(اصلاحش کردم قربانی).
پ.ن1: با معاون اداره صحبت شده که سرپرست شبی به مدرسه تعلق بگیرد تا "شب نشینی علمی" اجرایی شود و برخی که علاقمندند تا 12 شب در مدرسه مطالعه کنند.
پ.ن2: دو جلسه دکتر مرادی مشاوره خواهد داشت با موضوع چگونگی و روشهای مطالعه هر ده درس منابع کنکور.(دو دوشنبه عصر)


مرتبط با: روز نوشت ,
سرنوشت، من را جاودانه کرد

گفت‌وگوی تلویزیون سی‌.بی‌.اس آمریکا با باب دیلن:

*آیا هنوز هم با حیرت به آهنگ‌هایی که تاکنون نوشته‌ و اجرا کرده‌اید، نگاه می‌کنید؟ پیشتر این کار را می‌کردم، دیگر عادتش از سرم افتاده. حتی دیگر نمی‌دانم چطور آن آهنگ‌ها را نوشته‌ام. نخستین آهنگ‌ها نوشته‌هایی جادویی به شمار می‌آمدند. نشستن به کناری و تلاش برای نوشتن خود، مقوله‌ای جادویی بود. می‌دانید که این امر جادوگری زیگفرید و رُوی [تردستان آلمانی و آمریکایی] را شامل نمی‌شود، ولی خب، به نوبه خود نوعی جادوگری به حساب می‌آید.

*آیا باز هم می‌توانید مثل گذشته از آن هدیه ذاتی استفاده کنید؟ خیر. هر چیزی را نمی‌توان به‌طور مکرر و برای همیشه انجام داد. چنین هدیه‌ای که شما از آن این‌گونه یاد می‌کنید، زمان خاص خود را داشته و حال در خود توانایی انجام کار دیگری را می‌بینم.

*با توجه به این مساله که پدرتان از مهاجرت شما به نیویورک در سن ۱۹ سالگی و قراردادبستن با کمپانی کلمبیا ممانعت کرد، چه چیزی محرک شما شد؟ در آن زمان، وقت زیادی را صرف گوش‌دادن به رادیو می‌کردم و پاتوق ثابت من صفحه‌فروشی‌ها شده بود. از هر گوشه‌ای صدای گیتارم بلند بود و پیانو می‌نواختم و آهنگ‌های بی‌شماری را از دنیای اطرافم که وجود خارجی نداشت فرامی‌گرفتم.

*کلمه «سرنوشت» برای شما چه معنایی دارد؟ سرنوشت را می‌توان نوعی از احساسات درباره خویشتن دانست. تصویری از آنچه که در آینده تحقق پیدا می‌کند، در ذهن تداعی می‌شود. و از آن دست احساساتی است که نباید آن را فاش کرد، چراکه ظریف و آسیب‌پذیر هستند. و اگر آنها را برملا کنید، شخصی پیدا شده و نابودشان می‌کند. پس همان بهتر که آنها را جزو اسرار شخصی حفظ و نگهداری کنیم.

ادامهمرتبط با: مقاله/ گفت و گو ,
باب دیلن برنده نوبل2016
«رابرت آلن زیمرمان» معروف به «باب دیلن» خواننده، نقاش، آهنگساز، شاعر و ترانه‌سرای آمریکایی در ۲۴ ماه می ۱۹۴۱ میلادی در مینه‌سوتای آمریکا متولد شد.  او در نوجوانی زادگاه خود را ترک کرد و برای این‌که با گذشته‌اش ارتباطی نداشته‌ باشد، نام خود را تغییر داد. گفته می‌شود او نام هنری خود را از نام «دیلن توماس» شاعر ولزی گرفته‌ است.وی که در سبک موسیقی بومی آمریکا فعالیت می‌کرد، در دهه‌ ۱۹۶۰ میلادی به سبک راک رو آورد و اشعار عاشقانه‌ «راک اند رول» روز را با اشعار ادبی و روشنفکرانه کلاسیک درهم آمیخت. وی در پدیدار شدن سبکی در موسیقی به نام «راک بومی» در اواسط دهه‌ ۶۰ بسیار تأثیرگذار بود و به نام شکسپیر هم‌نسلانش شهرت یافت. ترانه‌ معروف او «چون یک خانه‌به‌دوش» توسط «رولینگ استون» به‌عنوان بهترین ترانه‌ تمام زمان‌ها انتخاب شد. دیلن به‌خاطر ترانه‌های پرمفهومش بارها نامزد دریافت جایزه‌ نوبل ادبیات شده ‌است. این خواننده مطرح آمریکایی مدال آزادی ریاست‌ جمهوری کشورش را نیز در سال ۲۰۱۲ به گردن آویخت.
«دیلن» در پنج دهه اخیر در موسیقی آمریکا به‌عنوان پدیده مطرح بوده‌ است .«باب دیلن» از دید بسیاری، تأثیرگذارترین چهره در تاریخ موسیقی آمریکا بوده ‌است. برخی از ترانه‌های او توسط بسیاری از خوانندگان مشهور دوباره‌خوانی شده‌ که از جمله آن‌ها می‌توان به اجرای «از فراز برج دیدبانی» توسط «جیمی هندریکس» اشاره کرد. «مارتین اسکورسیزی» کارگردان سرشناس سینما فیلم مستند «راهی به خانه نیست« را درباره‌ی «باب دیلن» ساخته ‌است. همچنین فیلم سینمایی «من آنجا نیستم «ساخته «تاد هینز» برگرفته از زندگی این هنرمند است.                                                   ***

I Believe In You

"تو را باور دارم ، از میان اشک ها و خنده ها
تو را باور دارم ، حتی اگر از هم دور باشیم
تو را باور دارم، حتی صبح روز بعد
آه وقتی سپیده نزدیک می شود
آه، این احساس هم چنان در قلبم است
مگذار زیاد دور شوم،
مرا پیش خود نگاه دار
آنجا که همواره تازه می شوم
و آنچه را که امروز به من داده ای
با ارزش تر از آن است که بتوانم ادا کنم
مهم نیست دیگران چه می گویند
من تو را باور دارم"


مرتبط با: خبر ,
تشکیل کلاس های المپیاد
دیروز و امروز ده جلسه کلاس آمادگی المپیاد شیمی و زیست شناسی تشکیل شد. مدرسان آقایان کیا ایراندوست(دانشجو پزشکی تهران و دارنده برنز شیمی کشوری) و علی نصرالهی زاده(مدرس زیست و دانشجو پزشکی اصفهان) هستند. از پانزده شرکت کننده تنها دو تن سال سوم و بقیه پایه دهم و یکی هم سوم راهنمایی اند. کلاس های تا حد زیادی مفید بود البته برای مرحله اول. رستمی سوم ریاضی بسیار پر تلاش و علاقمند است و با دارنده نقره جهانی شیمی(محسن صابری فر از مشهد) هماهنگی کرده تا آبان سه روز در قروه باشد و خصوصی او را آموزش دهد. طی هفته گذشته هم چهار جلسه وحید قادری ژنتیک به ده نفر از چهارم ها آموزش داده، که امروز بعد از ظهر به نظرم جلسه آخر باشد. نکته مهم این که آقای ایراندوست می گفت آزمون های آزمایشی را از آبان سال چهارم آغاز کرده.(صحتش در سایت قلم چی موجود است؛ همچنین آقای نصرالهی زاده)) دیشب هم سه نفر از بچه های با حال و با مرام پایه اول تا یک شب این دو نفر را به قروه گردی و کافی شاپ برده بودند و امروز هم منزل یکی شان ناهار مهمانند. امیدوارم روز به روز تجربیات سودمند دبیرستان افزایش یابد.

(عکس از علیرضا شاهرخی)مرتبط با: روز نوشت ,
پنجشنبه‌ای، مثل امروز، در پاییز

زیر بارانی تند در پاریس خواهم مرد،
در روزی که همین حالا می‌توانم تصور کنم.
در پاریس خواهم مرد… و مرا نمی‌رنجاند…
شاید در پنجشنبه‌ای، مثل امروز، در پاییز.
                                                          سزار وایه خو/ م.میرعلایی


مرتبط با: جملات کوتاه ,
من بازگشتم از راه

من بازگشتم از راه،
جانم همه امید
قلبم همه تپش.

(اما) تو زاده شدی که در جزیره‌ای زندگی کنی...

اوکتاویو پازبرای بچه های چهارم و آزمون پیش رو (23 مهر)

«سعی کردی، شکست خوردی.
دوباره سعی کن!
دوباره شکست بخور، بهتر شکست بخور.»
                                                   ساموئل بکت


مرتبط با: جملات کوتاه ,
روز جهانی خنده
همه ساله در نخستین یکشنبه در ماه مه، مراسم شادی‌آفرین روز جهانی خنده در بسیاری از کشورها برگزار می‌شود و نمایندگان باشگاه‌های مختلف خنده در سراسر جهان، این روز را جشن می‌گیرند. «مادان کاتاریا»، پزشک هندی در سال 1988 میلادی روز جهانی خنده را به تصویب رساند و در همان سال بود که تنها در شهر «بمبئی» هند، 10 هزار نفر به این مناسبت گردهم آمدند و مراسم شادی بخش این روز را برگزار کردند.


مرتبط با: خبر ,
چند فیلم


مرتبط با: روز نوشت ,
رگ تاک

هنوز «هزار باده ناخورده در رگ تاک است»


مرتبط با: جملات کوتاه ,
یک جام دگر بگیر
 

«من بی می ناب زیستن نتوانم

بی باده کشید بارتن نتوانم

من بنده آن دمم که ساقی گوید

یک جام دگر بگیر و من نتوانم»

                                                                  " خیام"مرتبط با: جملات کوتاه ,
Andrea Bocelli
آندریا آنجل بوچلی خوانندهٔ نابینای تنوریرترین صدای مردان) اهل ایتالیا
سلین دیون صدای او راچنین توصیف می کند:«اگر خدا آواز می خواند، صدایش تا حد زیادی مانند آندره بوچلی بود»هنریک ایبسن، مرد همیشه ناراضی


ایبسن(1828-1906) بیش از 30 نمایشنامه نوشته است که بیشترشان آثار قابل تاملی هستند ولی نمایشنامه «امپراتور و گالیله»، «خانه عروسک»، «دشمن مردم»، «مرغابی وحشی»، «هداگابلر» و «جان گابریل بورکمن» جزو شاهکارهای ایبسن واقع گرا به شمار می روند.
خلاصه نمایشنامه خانه عروسك :
نورا زن جوانی است كه برای نجات شوهر خود، هلمر، از یك بیماری سخت، پنهانی امضای پدر را برای گرفتن وام جعل می كند .گرو گستاد شخص وام دهنده كارمند بانكی است كه مسئولیت آن به هلمر واگذار شده . رفتار نادرست گرو گستاد باعث می شود كه در آستانه اخراج قرار بگیرد. او از نورا می خواهد مانع اخراجش شود وگرنه راز جعل امضا را فاش خواهد كرد. هلمر تقاضای نورا را رد می كند. نورا از ترس فاش شدن این راز و بی آبرویی تصمیم می گیرد خود را در دریا غرق كند. در هنگام بیرون رفتن نورا ؛ نامه گروگستاد به دست هلمر می رسد . هلمر كه فقط به فكرشهرت و اعتبار خود است  نورا را محكوم می كند. از آن طرف نامه دیگری  نیزاز گرو گستاد می رسد كه نشان از تحول فكری او دارد و از تقاضای خود صرف نظر می كند. خودخواهی شوهر در برابر فداكاری نورا باعث می شود زن سه فرزند و خانه خود را ترك كند و مرد را چون بیگانه ای تلقی كرده و تركش كند.


مرتبط با: کتاب ,
مهرگان خجسته باد

مهرگان، برای ایرانیان، جشن پیروزی ملی و قومی است. فردوسی در شاهنامه‌، داستان فریدون و کاوه آهنگر و ضحاک را چنین می‌پردازد:

فریدون چو شد بر جهان کامگار/ ندانست جز خویشتن شهریار/ به رسم کیان تاج و تخت مهی/ بیاراست با کاخ شاهنشهی/ به روز خجسته سر مهرماه/به سر بر نهاد آن کیانی کلاه/ زمانه بی‌اندوه گشت از بدی/ گرفتند هر کس ره ایزدی/ دل از داوریها بپرداختند/ به آیین یکی جشن نو ساختند/ نشستند فرزانگان شادکام/گرفتند هر یک ز یاقوت جام/ می روشن و چهرهٔ شاه نو/ جهان نو ز داد و سر ماه نو/ بفرمود تا آتش افروختند/ همه عنبر و زعفران سوختند/پرستیدن مهرگان دین اوست/ تن آسانی و خوردن آیین اوست/ اگر یادگارست ازو ماه مهر/ بکوش و به رنج ایچ منمای چهر...مرتبط با: خبر ,

تعداد کل صفحات: 2