چه چیز را در دیگران دوست داری؟ امیدهایم را
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
حکومت نظامی و باغ همسایه /خوسه دونوسو


رمان حکومت نظامی: مانونگو ورا، خواننده‌ی انقلابی شیلیایی که کمی قبل از کودتای پینوشه، به‌گونه‌ای تصادفی از شیلی خارج شده و بعد از کودتا به پاریس رفته، در چند سال نخستِ بعد از کودتا با ترانه‌هایش زبان گویای وطن خفقان‌گرفته‌ی خود شده و در میان جوانان اروپا جایگاهی بی‌همانند پیدا کرده. اما حالا، دوازده سال بعد از کوتای ۱۹۷۳ دیگر نه اعتقادی به آنچه می‌خوانده دارد و نه چشم‌انداز امیدبخشی پیش روی خود می‌بیند. دیگر نمی‌خواهد به خودش و مخاطبانش دروغ بگوید. از سوی دیگر، صداهایی قدیمی و مرموز او را به زادگاهش، به وطنش می‌خوانند. پس به این امید که هستی تکه‌تکه‌شده‌ی خود را بار دیگر به هم پیوند بدهد، به شیلی بازمی‌گردد. اما آنچه در وطن می‌یابد بسی دور از انتظار و آرزوی اوست..."رمانی عمیق در شناخت ماهیت دیکتاتوری"

رمان باغ همسایه: خولیو مندس، نویسنده میان‌مایه شیلیایی كه شاهد كودتای پینوشه بوده و چند روزی هم طعم زندان رژیم كودتا را چشیده، خود را به اسپانیا می‌رساند تا بنشیند و بر اساس آن تجربه یكتا رمانی بنویسد كه گوی سبقت از همه نویسندگان دوره شكوفایی برباید. اما زندگی ملال‌آور و خفت‌بار در این تبعید خودخواسته و نیز پریشان‌ذهنی حاصل از دلبستگی به وطن و مادری محتضر و پسری سركش و بیگانه با پدر، روز به روز او را از تحقق این رویای پرشكوه دورتر می‌كند. در این دوزخ بی‌بار و بر تنها مایه دلخوشی او باغ سبز و خرم همسایه است كه از پنجره اتاقش تماشا می‌كند و آن‌چه در آن باغ می‌گذرد یگانه صحنه چشم‌نواز و خیال‌انگیز برای این مرد سودایی است. اما این روایت ساده واقع‌گرایانه از زندگی نویسنده سرخورده و تبعیدی، ناگهان با چرخشی نامنتظر در فصل آخر همه دانسته‌های خواننده را آماج تردید می‌كند و شالوده رمان را در هم می‌ریزید. خوسه دونوسو كه استاد بی‌بدیل كندوكاو در ذهن و روان آدمی است این رمان را عرصه برخورد میان رمان دوره شكوفایی و رمان بعد از شكوفایی كرده است.


مرتبط با: کتاب ,
شعر/ کیارستمی

دوستانم

می رنجانندم مدام

از دشمنان

چیزی در خاطرم نیست.

مرتبط با: جملات کوتاه ,
اصل سی و یکم/ پابلو نرودا

تمام اصل‌های حقوق بشر را خواندم

و جای یک اصل را خالی یافتم
و اصل دیگری را به آن افزودم، عزیز من
اصل سی و یکم :

هرانسانی حق دارد هر کسی را که می خواهد دوست داشته باشد.

"پابلو نرودا"


مرتبط با: جملات کوتاه ,
چند کار و خبر

1- اردوی سرعین به چند علت لغو شد: عدم استقبال دانش آموزان، بی تفاوتی برخی که عادت به دقیقه نود دارند و به زمان تکمیل رضایتنمامه و بقیه قضایا بی اهمیت اند؛ و صد هزار پولی که باید پرداخت می شد و همزمانی با اعلام نتایج کنکور و تب انتخاب رشته و دلسردی های معمول. از این بابت متأسفم چون تعدادی واقعاً علاقمند بودند و روی این سفر حساب کرده بودند.
2- دوشنبه 1 شهریور جلسه ای با حضور پرویزی دانشجو سال چهارم دندانپزشکی همدان برای چهارم ها برگزار می شود؛ ساعت 9 صبح. از امیرحسین احمدی هم خواسته ام در جلسه باشد تا بچه ها بتوانند از برخی تجربه هاش بهره ببرند.
3- دیروز حکیمی نژاد دانشجو برق تهران که نمایندگی موسسه المپیادی آیریسک را دارد برای برگزاری کلاس های المپیاد، برگزاری آزمون های آزمایشی و همایش در مدرسه بود. گروه کاملی دارد که وحدانی هم با آنان همکاری می کند. ظاهراً می خواهد برای هر درس  که متقاضی داشته باشد چهار دوره و جمعاً 40 جلسه کلاس برگزار کند. من که موافقم و تجربه خوبی برای پایه دهم خواهد بود و باید سرمایه گذاری روی این بچه ها انجام گیرد. برای دوره راهنمایی هم برنامه دارند. تنها می ماند قیمت برگزاری که مقداری بالاست که باید چانه زد و خود بچه ها هم هزینه بدهند.
4- نتایج کنکور با توجه به میزان سختی آزمون امسال رضایت بخش است هرچند دو سه نفر شایسته به نتیجه دلخواه نرسیدند. جمعا 11 نفر رتبه زیر هزار داشتند که پس از ناحیه دو سنندج رتبه دوم را این بچه ها کسب کرده اند. به همه شان خسته نباشید می گویم و امیدوارم در ادامه تحصیل موفق باشند. چند نفر شایسته که نتایج دلخواه را کسب نکرده اند باید با امید و برنامه و سخت کوشی سال آینده به هدف شان برسند.
5- محمد مهدی قربانی امسال در مسابقات کشوری موسیقی رتبه سوم را کسب کرده، ضمن تبریک امیدوارم با انگیزه ای که دارد سال آینده در کنکور(همراه با اوسطی، یارعلی، حیدری، محمدی ها و ...)  موفق باشد.
6- بر اساس اطلاع اولیه طرح میری و حسینی در مرحله کشوری جشنواره خوارزمی حایز رتبه شده، امیدوارم موفق باشند.
پ.ن: محسن کاشفی در آخرین آزمون ترازش بالای 8200 و نفر پنجم کشور شده، تبریک و آرزوی تداوم تا به هدفش برسد.
مرتبط با: روز نوشت ,
چه بگویم/ بیژن الهی


به تصویر درختی که در حوض ،

زیر یخ زندانی ست

چه بگویم؟

                 90 سالگی فیدل


مرتبط با: خبر ,
رونمایی از اسکناس ˝گابریل گارسیا مارکز˝

اسکناس‌های 50 هزار پزویی منقش به تصویرهایی از "گابریل گارسیا مارکز" نویسنده برنده نوبل و خالق رمان "صد سال تنهایی" به ‌زودی به دست مردم کلمبیا می‌رسد.


مرتبط با: خبر ,
وطنم ای شکوه پابرجا


من رؤیایی دارم


تلخ و شیرین نتایج کنکور

کنکور مثل زندگیه، هیچکه برنده نیست. تنها برای بعضیا شیرین بوده برای بعضیا تلخ؛ اما این طعما همیشه تو  یه دهن نمی مونه و جابجا میشه. پس اگه طعم دهنت تلخه منتظر شیرین شدنش هم باش و اگه شیرینه منتظر تلخیش. زندگی همینه...
                                   " میرزا قشم شم"


مرتبط با: روز نوشت ,
سنگ مزار هنرمندانه کیارستمی

سنگ مزار عباس کیارستمی سفید رنگ و با الهام از فیلم "خانه دوست کجاست" طراحی شده است. تصویر تک‌درختی در بالای کادر و امضای عباس کیارستمی به همراه تاریخ تولد و مرگش در پایین کادر دیده می‌شود.


مرتبط با: خبر ,
هزار دستان آواز ایران


پنجاه و هفت سال پیش در شنبه داغ 14 مرداد38، پیکر قمرالملوک وزیری به خاک سپرده شد.


مرتبط با: مشاهیر ایران ,
هفته گذشته


1- شنبه گذشته به دعوت چند نفر از بچه های با معرفت چند ساعتی در سراب بودیم و ناهاری خوردیم و گپی زدیم. این می تواند تنها در چنین مدارسی با روابط درست اتفاق بیفتد و دوستی ها شکل بگیرد و مانا باشد. این روزهاست که عمر و زندگی را با کیفیت می کند.
2- اردوی سه روزه به مقصد سرعین و احتمالا آستارا انجام خواهد شد. علاقمندان می توانند تا 20 مرداد فرم رضایتنمامه دریافت و تکمیل کنند که روز 30 مرداد حرکت انجام گیرد.
3- روز یکشنبه خداویسی و رسولی دو ساعتی برای چهارم های جدید رشته ی تجربی تبادل تجربه کردند. بی فایده نخواهد بود. این برنامه با شرکت دیگر دانش آموزان موفق ادامه پیدا خواهد کرد.
4- قرار است با امیرمحمد وحدانی برگزیده طلای زیست صحبت شود تا چند جلسه ی فشرده کلاس برگزار کند؛ به همچنین نفری دیگر با رزومه ی قابل قبول در المپیادهای کشوری. باید این سدها شکسته شود و الگویی برای پس از ما باقی بماند و تجربه ی مدرسه را بالا برد.
5- در بخش مشاوره ی کنکور ضعف داریم؛ نیروی انسانی زبده در شهر کم داریم. دوست داریم تعدادی از بچه های ریاضی و تجربی چهارم امسال را با توجه به سوابق و انگیزه(همچنین اول و سوم ها) گزینش کنیم تا بهتر خدمات مشاوره ای و پشتیبانی به آنان و خانواده های شان ارائه شود. این دایره محدود است اما هر دانش آموزی که ویژگی هایی را کسب کند پوشش داده خواهد شد. فعلا ایده ی خامی است امیدوارم با همفکری تکمیل گردد.
6- امسال حسینی و میری دو دانش آموز دوم تجربی طرحی(در حوزه زیست) برای جشنواره خوارزمی داشتند که انصافا زحمت کشیدند و وقت و هزینه صرف کردند و مدرسه هم کمکی کرد. خوشبختانه طرحشان به مرحله ی کشوری راه یافته. جای سپاس دارد.
7- از شنبه تا دوشنبه همایشی سه روزه در دانشگاه فرهنگیان سنندج برگزار می شود با عنوان دوستی علمی، سهم مدرسه ما و کل شهر تنها 7 نفر بود که از دوم تجربی و ریاضی گزینش و اعزام خواهند شد. گزینش بر اساس علاقمندی و شرکت در کارها و مسابقات علمی بود. سرپرست آقای احمدی دبیر زیست است. ساعت حرکت 6:30 صبح از جلو مدرسه.


مرتبط با: روز نوشت ,
پوتین در دیدار کشاورزان


75 سالگی ناصر تقوایی

ناصر تقوایی یكشنبه ٣ مرداد در نخستین شب هفته فیلم‌هایش در خانه هنرمندان حاضر شد و از سینما سخن گفت. در این نشست كه با حضور سیروس الوند، فریدون جیرانی و جواد طوسی و جمعی از علاقه‌مندانش برگزار شده بود گزیده فیلم‌های پیش از انقلاب این كارگردان در تالار شهناز خانه هنرمندان روی پرده رفت.
مانند همه برنامه‌های فرهنگی هفته‌های اخیر، این نشست نیز تحت تاثیر درگذشت عباس كیارستمی بود و نام و یاد كارگردان «زیر درختان زیتون» چندین بار فضای این نشست را متاثركرد و ناصر تقوایی در ابتدای حرف‌هایش عباس كیارستمی را مرگ ناپذیر دانست. ناصر تقوایی برای اكران فیلم‌هایش آمده بود و البته جشن تولدی كه از آن خبر نداشت. تولدی كه به خاطر ناخوش احوالی‌اش با تاخیر برگزار می‌شد. او گفت كه نخستین شبی است كه بعد از مرگ كیارستمی از خانه بیرون آمده است. تقوایی تجربه درگذشت كیارستمی را این گونه توصیف كرد: «در این مدت انگار در خلأ زندگی می‌كردم، از روز درگذشت كیارستمی، یك لحظه هم تصویر او از مقابل چشمانم دور نشده است.»
او همچنین از تاثیر كیارستمی بر سینماگران سخن گفت: «كیارستمی نسل جدیدی برای سینمای ایران تربیت كرد كه هنوز در دوران جوانی به سر می‌برد. موج فیلمسازان نوجوان و جوانی داریم كه در آینده مسیر كیارستمی را دنبال می‌كنند. سینمای ما دیگر مقلد نیست. همچنان‌كه بسیاری از فیلمسازان در جهان مقلد كارگردانی همچون عباس كیارستمی هستند.»
تقوایی در ادامه حرف‌هایش با اشاره به ورود سینما به ایران و رشد سریع این هنر در ایران گفت: «سینما با زندگی‌ای كه در خود دارد و شبیه به زندگی واقعی مردم است، به سرعت جایش را در میان جامعه باز كرد. سینما توانست بر ادبیات با سابقه چند هزار ساله غالب شود. تفاوت میان هنرهای مختلف، در یك نقطه تلاقی پیدا می‌كند و آن سینماست. سینما هنری است كه از تمام هنرهای دیگر برای رشد خود استفاده كرده و آن هنرها را از آن خود می‌كند.» او همچنین تاكید كرد كه سینما در ایران جای شعر را گرفته است و از این نظر شایسته اهمیت و توجه بیشتری است: « سینمای ایران دیگر یك سینمای جوان نیست. عجیب است كه در میان هنرهای مدرن، سینما خیلی زود به ایران وارد شد و به‌ سرعت نیز با موفقیت روبه‌رو شد. امروز سینمای ایران توانسته در جامعه جای شعر را بگیرد. شعر در طول ۸ قرن مهم‌ترین هنر ایران بود و سینما در عرض ۵۰ سال جای آن را گرفت و این یك تحول عظیم در جامعه ایران است.»
ادامه...


مرتبط با: مقاله/ گفت و گو ,

تعداد کل صفحات: 2