چه چیز را در دیگران دوست داری؟ امیدهایم را
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
عکس هفته


تحلیلی از " کودتای " ترکیه
                                                                               
در تاریخ 15  ژوئیة‌ سالجاری،  رسانه‌ها از کودتای نظامی در کشور ترکیه خبر دادند.   ولی چند ساعت بعد،   اعلام داشتند که کودتای کذا «شکست» خورده!   اینکه،  در ترکیه با تاریخچة دولت‌های کودتائی‌اش،   نظامیان هر از گاه به صور مختلف حکومت را در دست بگیرند و پیام‌آور سرکوب و خفقان فراگیر ‌شوند،   مسلماً جای بحث و گفتگو نیست؛ کافی است نیم‌نگاهی به تاریخ معاصر ترکیه بیاندازیم.   ولی اینکه،  ارتش ترکیه دست به کودتائی «ناکام» بزند،  در عمل سابقه نداشته!    و به صراحت بگوئیم،  با در نظر گرفتن وابستگی تام‌وتمام این ارتش به مرکزیت فرماندهی سازمان آتلانتیک شمالی،   احتمال «ناکام» ماندن کودتا عملاً صفر است.   پس در مطلب امروز نگاهی بیاندازیم به گمانه‌هائی که پیرامون تحلیل این شرایط می‌تواند وجود داشته باشد.   در این راستا،  ارتباط این گمانه‌ها با شرایط فعلی منطقه و اوضاع ترکیه،  خصوصاً روابط رو به گسترش اینکشور با خط استراتژیک مسکو امکان می‌دهد تا از دلائلی که در قفای این به اصطلاح «کودتا» پنهان شده،  تا حدی ابهام‌زدائی کنیم.   ولی پیش از پرداختن به این مطلب می‌باید نخست از شیوة به قدرت رسیدن نظام‌های کودتائی نیز سخن به میان آوریم.   
کودتا همانطور که می‌دانیم به معنای در دست گرفتن قدرت مطلق از طریق اعمال «زور» است.  پر واضح است که نیاز کودتا به اعمال «زور»،  حداقل در دوران معاصر به این معنا خواهد بود که،   در فعل‌وانفعالات کودتائی مرکزیت قدرت در دست ارتش و نیروهای انتظامی است.  در عملیات کودتائی معاصر،   مرکزیت تصمیم‌گیری همیشه در دست نیروی هوائی خواهد بود،   و عملیات ایذائی در شهرهای بزرگ توسط پلیس اعمال می‌شود.  عملیات نیروی هوائی جهت سرکوب هر گونه حرکت ضدکودتائی از سوی واحدهای نظامی مخالف،   و حضور پلیس،  جهت سرکوب هر گونه تحرک اجتماعی مخالف با کودتاست. از سوی دیگر،   در کشورهای «کودتاخیز» همیشه حامیان واقعی کودتا خارج از مرزها نشسته‌اند.  این «حامیان» فرامرزی در درون شهرها شبکه‌های به اصطلاح «مردمی» را به حمایت از کودتا به میدان می‌آورند،   و با فراهم آوردن پوشش هوائی،  به نیروی هوائی اجازه می‌دهند تا بدون «تحمل مزاحمت» از سوی قدرت‌های مخالف،‌  شبکه‌های ارتش را که با کودتاچیان همراه نیستند منهدم کنند.  خلاصه بگوئیم،  در دوران ما،  خارج از صورت‌بندی بالا هیچگاه کودتائی صورت نگرفته و نخواهد گرفت.  و البته کلید اصلی موفقیت کودتا ابتر کردن هستة مرکزی قدرت است،  که در هر کشوری معنا و مفهوم ویژه‌ای دارد،   به طور مثال پادشاه،  رهبر،  نخست‌وزیر،  رئیس‌جمهور،  روسای پارلمان،  و ...   
حال با نیم‌نگاهی به آنچه «کودتای ناکام» ترکیه می‌خوانند ببینیم چه‌ها پیش آمده.  بر اساس آنچه رسانه‌ها اعلام کرده‌اند «گروهی محدود» از نظامیان قصد کودتا داشته‌اند!   این «خبر» فی‌نفسه خنده‌دار است،  چرا که در تمامی کودتاها فقط گروه محدودی از نظامیان شرکت دارند.  کودتا یک مجموعه عملیات «ایذائی ـ  توجیهی ـ تشویقی» است.  مطرح کردن اینکه،   در طرفه‌العینی 500 هزار سرباز و درجه‌دار و افسر همگی دست در دست هم،   آوازخوانان و رقصان پای به صحنة کودتا بگذارند،   فقط در دکان خبرسازی‌های آتلانتیست پیدا می‌شود.  به طور مثال نگاهی بیاندازیم به مطلبی که جهت تحلیل دلائل «شکست کودتا» در رادیوفردا انتشار یافته: 
«ارزیابی هر دو جناح دولت و اوپوزیسیون بر این بود که تنها بخش کوچکی از ارتش که حداکثر ۱۰ تا ۲۰ درصد نظامیان را تشکیل می‌دهد وارد صحنه کودتا شده‌اند.  در موارد قبلی [کودتاهای پیشین] کل ارتش به کودتا دست زده بود.»
منبع:  رادیوفردا، 26 تیرماه 1395


ادامه مطلب

مرتبط با: مقاله/ گفت و گو ,
پایان کنکور 95 و یک نفس راحت


تاریخ اردو

اردوی سه روزه به مقصد سرعین قرار است اول شهریور انجام گیرد؛ به خاطر خنکی هوا. محدویت برای اردو وجود ندارد و کلیه ی دانش آموزان متقاضی می توانند از 15 مرداد که فراخوان داده خواهد شد اعلام موافقت کنند و رضایتنامه تکمیل کنند. دست کم دانش آموزی صد تومان باید هزینه بدهد و بقیه از منابع آموزشگاه تأمین خواهد شد. صحبت های اولیه برای اردوگاه انجام گرفته و اگر مهیا شود آشپز با گروه خواهد بود. تنها مشکل وسیله ی نقیله است. اگر با اتوبوس باشد که بهتر و راحت تر است روزی یک و پانصد هزینه ی هر اتوبوس خواهد بود که سهم هر دانش آموز حدود چهار صد تومانی می شود و این به صرفه نیست. در نتیجه مینی بوس های سرحال تنها گزینه ی ممکن خواهد بود که چون اردوی جمعی است و کیف دارد زیاد به چشم نخواهد آمد؛ یا شاید اشتباه می کنم. در هر صورت امیدوارم بیشتر بچه ها تمایل داشته ـ خاصه چهارم ها که کنکورشان را داده و نتایج اعلام شده ـ شرکت کنند و برای آینده شان خاطره سازی کنند.
پ ن : تاریخ اردو 30 مرداد. فراخوان ثبت نام 8 تا 12 مرداد.


مرتبط با: خبر ,
عکس یک قروه ای در تشییع کیارستمی

 بهنام اقدامیان/ خودش عکاس قابلیه (خبرگزاری ایلنا)


پیشنهاد جالب پسر کیارستمی

« پیشنهاد می کنم یکشنبه اگر به بدرقه پدرم می روید لباس زیبا بپوشید که جشن زندگی پر ثمر و با افتخارش باشد نه عزای رفتنش حضور او به این زودی از بین ما نخواهد رفتمرتبط با: مشاهیر ایران ,
کارت شرکت در آزمون سراسری و شروع کلاس های سال چهارم
آزمون سراسری داوطلبان گروه­های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در صبح پنج­شنبه مورخ 95/4/24، داوطلبان گروه آزمایشی هنر در بعدازظهر پنج­شنبه مورخ 95/4/24، داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در صبح جمعه مورخ 95/4/25 و داوطلبان گروه آزمایشی زبانهای خارجی در بعدازظهر جمعه مورخ 95/4/25 در 369 شهرستان و بخش مختلف كشور برگزار خواهد شد.
كارتهای‌ شركت در‌ آزمون‌ كلیه‌ داوطلبان‌ به همراه برگ راهنمای شركت در آزمون از روز یكشنبه مورخ 1395/4/20 لغایت روز چهارشنبه مورخ 1395/4/23 برای مشاهده و پرینت بر روی پایگاه اطلاع ­رسانی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.
کلاس های تابستان سال چهارم از روز یکشنبه 4/20/ ساعت 8 تا 12:30 آغاز خواهد شد. کلاس ها روزهای یکشنبه و دوشنبه هر هفته تشکیل می شود. روز شنبه نیز مدرسه باز است. درس های تجربی: شیمی- فیزیک - ریاضی. (دبیرها آقایان خداویسی، چراغی و فعله گری)
درس های ریاضی فیزیک: فیزیک- شیمی و دیفرانسیل(آقای خالدیان). برای ترمیم معدل نیز متقاضیان می توانند به دبیرستان نخبه(شیفت بعد از ظهر ابوریحان) مراجعه کنند.


مرتبط با: خبر ,
باد ما را با خود خواهد برد

به مناسبت درگذشت کیارستمی مت سینگر منتقد «اسکرین کراش» نوشت: عباس کیارستمی، غول سینمای بین‌المللی در ۷۶ سالگی درگذشت. او با استناد به خبری که گاردین منتشر کرد، نوشت: یکی از بزرگ‌ترین فیملسازان دوران زندگی من، یا زندگی هر فرد دیگری، از دنیا رفت. او با اشاره به سخنان فرهادی با گاردین افزود: او درست می‌گوید؛ کیارستمی یکی از مهمترین شمایل‌های تاریخ سینمای ایران بود، اما او بازیکنی بود که تاثیری بزرگ بر تاریخ سینمای جهان گذاشت. درگذشت غمبار او در روز استقلال آمریکا اتفاق افتاد؛ جایی که به نظر من فیلمسازان بزرگی که واقعا مستقل هستند کار می‌کنند و فیلم‌هایی می‌سازند که گاه در شرایط دشوار شکل می‌گیرند و تنها به جنبه‌های هنری کارشان توجه دارند. همیشه به عباس کیارستمی فکر خواهم کرد. جای او عمیقا خالی خواهد بود.

 محور اصلی فیلم‌هایش(کیارستمی) «فردی‌ات» است،  و به روابط خطی اجتماعی،  یعنی دوستی و عشق اولویت می‌دهد.   به عبارت دیگر،   روابط عمودی  و مردم‌پسند،   یعنی «اطاعت از بزرگ‌ترها» را به چالش می‌کشد!   خلاصه محور فیلم‌های کیارستمی زندگی انسانی، و {...} می باشد. «وبلاگ ن. رکسان»مرتبط با: خبر ,
زادروز خالق محاکمه و مسخ؛ فرانتس کافکای 133 ساله

«مسخ» یکی از ماندگارترین آثار ادبیات جهان است؛ این داستان ویژگی‌هایی در خود دارد که حتی برترین آثار ژانر وحشت و تعلیقِ «چخوف»، «جویس» و «مونرو» هم یارای مقابله با آن را ندارند. داستان مردی که صبح مثل هر روز بیدار می‌شود اما خود را به شکل حشره‌ای مهیب و بزرگ می‌یابد، سرشار از احساسات متناقض و توامان است؛ خواننده از یک سو از تصور ظاهر «گرگور سامسا» بهت‌زده و منزجر می‌شود و با اعضای خانواده‌اش که او را طرد می‌کنند همذات‌پنداری می‌کند و از سوی دیگر در لحظاتی نمی‌تواند با «سامسا»ی بخت‌برگشته که با کارش خرج زندگی خانواده‌اش را می‌داد، اما حالا نرم‌نرمک از دنیای انسان‌ها دور می‌افتد، همدردی نکند.
داستان‌های کوتاه زیادی از «کافکا» به ‌جا مانده‌اند که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به «توصیف جنگ» (۱۹۰۴)، «مقدمات عروسی در ییلاق» (۱۹۰۷)، «تفکر» (۱۹۱۲)، «در تبعیدگاه» (۱۹۱۴)، «رییس آرامگاه» (۱۹۱۷)، «دیوار بزرگ چین» (۱۹۱۷)، «پیامی از سوی امپراتور» (۱۹۱۹) و «محاکمه» (۱۹۲۵). «قصر» (۱۹۲۶) و «آمریکا» (۱۹۲۷) اشاره کرد.
مد و مه /دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵


مرتبط با: مقاله/ گفت و گو ,
معرفی پژوهشگر آزاد تاریخ و فرهنگ قروه/ محسن صالحی


کردپرس- می نویسد اما نه برای شهرت و درآمد که برای دل خودش و مهم تر از همه برای معرفی شهر و زادگاهش. در یکی از غروب های دل انگیز تابستان در کوچه شهید صادقی دروازه خانه ای که یادآور زندگی ساده و صمیمی است گشوده شده و مردی کتاب به دست که بند عینکش به گردن آویزان است، مراسم استقبال ادیبانه ای را به همراه دارد. هنگام ورود سکوی حیاط خانه هنوز هم نقش سفره های مادرانه پهن شده را از خود به جای گذاشته است و بوی سرسبز درختان در چلچله گنجشکان، سمفونی عاشقانه ای را در هم می آمیزد. پس از ورود به اتاق، این سجاده سبز رنگ روی طاقچه کنار کتاب قرآن در حصار کتاب های مختلف است که به چشم برق می زند. خانه پر است از حس دلدادگی و شاعری، حس لطیف ادبیات را می توان به خوبی حس کرد.

...ادامه در خبرگزاری کردپرس


مرتبط با: مشاهیر قروه ,
آن شب/ سیدعلی صالحی


از وبلاگ سیدعلی صالحی


سواره ایلخانی زاده

شاعر"پدر شعر نو کردستان ایران(1316بوکان- 1354تهران)
کتاب ها: خه‌وه به‌ردینه، زه مزه مهٔ لال، شه نگه سوار


مرتبط با: مشاهیر کردستان ,
ناهار سیاستمداران
پرنده فقط یک پرنده بود

پرنده گفت : " چه بویی ، چه آفتابی ، آه

بهار آمده است

و من به جستجوی جفت خویش خواهم رفت . "

 پرنده از ایوان

پرید ، مثل پیامی پرید و رفت

پرنده کوچک بود

پرنده فکر نمی کرد

پرنده روزنامه نمی خواند

پرنده قرض نداشت

پرنده آدمها را نمی شناخت

پرنده روی هوا

و بر فراز چراغ های خطر

در ارتفاع بی خبری می پرید

و لحظه های آبی را

دیوانه وار تجربه می کرد


پرنده ، آه ، فقط یک پرنده بود.مرتبط با: جملات کوتاه ,