حسن محمدی (قروه)
  :: مدیر وب سایت : حسن محمدی
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

   

چه چیز را در دیگران دوست داری؟ امیدهایم را

صد و پانزدهمین زادروز صادق هدایت
پنجشنبه 26 بهمن 1396 ساعت 05:41 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست حسن محمدی | ( نظرات )

صادق هدایت در سه شنبه 28 بهمن ماه 1281 در خانه پدری در تهران تولد یافت. پدرش هدایت قلی خان هدایت (اعتضادالملك)‌ و مادرش خانم زیورالملك هدایت دختر حسین قلی خان مخبرالدوله دوم بود. پدر و مادر صادق از تبار رضا قلی خان هدایت یكی از معروفترین نویسندگان، شعرا و مورخان قرن سیزدهم ایران میباشد كه خود از بازماندگان كمال خجندی بوده است. او در سال 1287 وارد دوره ابتدایی در مدرسه علمیه تهران شد و پس از اتمام این دوره تحصیلی در سال 1293 دوره متوسطه را در دبیرستان دارالفنون آغاز كرد. در سال 1295 ناراحتی چشم برای او پیش آمد كه در نتیجه در تحصیل او وقفه ای حاصل شد ولی در سال1296 تحصیلات خود را در مدرسه سن لویی تهران ادامه داد كه از همین جا با زبان و ادبیات فرانسه آشنایی پیدا كرد.


در سال 1304 صادق هدایت دوره تحصیلات متوسطه خود را به پایان برد و در سال 1305 همراه عده ای از دیگر دانشجویان ایرانی برای تحصیل به بلژیك اعزام گردید. او ابتدا در بندر (گان) در بلژیك در دانشگاه این شهر به تحصیل پرداخت ولی از آب و هوای آن شهر و وضع تحصیل خود اظهار نارضایتی می كرد تا بالاخره او را به پاریس در فرانسه برای ادامه تحصیل منتقل كردند. صادق هدایت در سال 1307 برای اولین بار دست به خودكشی زد و در ساموا حوالی پاریس عزم كرد خود را در رودخانه مارن غرق كند ولی قایقی سررسید و او را نجات دادند. سرانجام در سال 1309 او به تهران مراجعت كرد و در همین سال در بانك ملی ایران استخدام شد. در این ایام گروه ربعه شكل گرفت كه عبارت بودند از: بزرگ علوی، مسعود فرزاد، مجتبی مینوی و صادق هدایت. در سال 1311 به اصفهان مسافرت كرد در همین سال از بانك ملی استعفا داده و در اداره كل تجارت مشغول كار شد.

 در سال 1312 سفری به شیراز كرد و مدتی در خانه عمویش دكتر كریم هدایت اقامت داشت. در سال 1313 از اداره كل تجارت استعفا داد و در وزارت امور خارجه اشتغال یافت. در سال 1314 از وزارت امور خارجه استعفا داد. در همین سال به تامینات در نظمیه تهران احضار و به علت مطالبی كه در كتاب وغ وغ ساهاب درج شده بود مورد بازجویی و اتهام قرار گرفت. در سال 1315 در شركت سهامی كل ساختمان مشغول به كار شد. در همین سال عازم هند شد و تحت نظر محقق و استاد هندی بهرام گور انكل ساریا زبان پهلوی را فرا گرفت. در سال 1316 به تهران مراجعت كرد و مجددا در بانك ملی ایران مشغول به كار شد. در سال 1317 از بانك ملی ایران مجددا استعفا داد و در اداره موسیقی كشور به كار پرداخت و ضمنا همكاری با مجله موسیقی را آغاز كرد و در سال 1319 در دانشكده هنرهای زیبا با سمت مترجم به كار مشغول شد. در سال 1322 همكاری با مجله سخن را آغاز كرد. در سال 1324 بر اساس دعوت دانشگاه دولتی آسیای میانه در ازبكستان عازم تاشكند شد. ضمنا همكاری با مجله پیام نور را آغاز كرد و در همین سال مراسم بزرگداشت صادق هدایت در انجمن فرهنگی ایران و شوروی برگزار شد. در سال 1328 برای شركت در كنگره جهانی هواداران صلح از او دعوت به عمل آمد ولی به دلیل مشكلات اداری نتوانست در كنگره حاضر شود. در سال 1329 عازم پاریس شد و در 19 فروردین 1330 که 48 سال داشت در همین شهر از دنیا رفت. مزار او در گورستان پرلاشز در پاریس قرار دارد.
:: مرتبط با: مشاهیر ایران ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مارمالاد دوشنبه 30 بهمن 1396 09:33 ب.ظ
افسوس بر آن دیده که روی تو ندیده‌ست
حسن محمدی پاسخ داد:
افسوس...
kkk دوشنبه 30 بهمن 1396 10:21 ق.ظ
یادش جاودان
Maryam یکشنبه 29 بهمن 1396 08:00 ب.ظ
"میخواهم هرآنچه که از کودکی به خوردم داده اند روی خودشان بالا بیاورم"
صادق هدایت
یکشنبه 29 بهمن 1396 12:26 ب.ظ
یادش همیشه زنده و جاودان
حسن محمدی پاسخ داد:
م.خالدیان یکشنبه 29 بهمن 1396 09:09 ق.ظ
عالی بود. ممنون
حسن محمدی پاسخ داد:
زندگـــــی را بـســـــاز شنبه 28 بهمن 1396 07:13 ب.ظ
هدایت در دوران رضا شاه سانسور شد، در دوران پهلوی سانسور شد و در جمهوری اسلامی هم سانسور شد.
نقل از خبرگزاری کتاب
سامی شنبه 28 بهمن 1396 07:05 ب.ظ
سایه ی او شدم چون گریزم از و؟
در پیش می روم تا کجا می کشد
کتابخوان شنبه 28 بهمن 1396 06:48 ب.ظ
دگر دیری ست کز این منزل ناپاک کوچیده ست./
و طرف دامن از این خاک بر چیده ست./ولی من نیک میدانم،/چو نقش روز روشن بر جبین غیب می خوانم،/که او هر نقش می بسته ست،یا هر جلوه می دیده ست،/نمی دیده ست چون خود پاک روی جاده نمناک ...
اخوان ثالث
سیامک م شنبه 28 بهمن 1396 06:40 ب.ظ
قصه فقط یك راه فرار برای آرزوهای ناكام است.
ص هدایت
جمعه 27 بهمن 1396 09:54 ب.ظ
گه ملحد و گه دهری و کافر باشد/گه دشمن خلق و فتنه پرور باشد/باید بچشد عذاب تنهایی را/مردی که ز عصر خود فراتر باشد
جمعه 27 بهمن 1396 09:44 ب.ظ
به دید من مصایب و مشکلات دوران هدایت هنوز و همچنان با ابعادی گسترده تر ادامه حیات یافته اند. اگر در آن زمان تنها گروه هایی از عوام و گروهی روشنفکر سطحی آثار هدایت را انحرافی و مضر به حال مردم و بویژه جوانان می دانستند؛ امروزه حاک...میت با همه اقتدار و امکانات ممنوعیت حکم به تکفیر آثار او داده است.
حسن محمدی پاسخ داد:
سپاس از پیام تان
unknown:/ جمعه 27 بهمن 1396 09:42 ب.ظ
از داستان نویسی، پژوهش پیرامون فرهنگ عامه، ویرایش انتقادی متون کلاسیک ایران، گزارش متون پهلوی، ترجمه آثار داستانی مدرن اروپا گرفته، تا برپایی محافل روشنفکری و اقتدار در برابر حاکمان و رویدادهای اجتماعی سیاسی روز، در شمار پدیده هایی اند که نوآوریها و نگرش های متفاوت صادق هدایت در آنها آشکار است.آیا این کارها سیاهی و ناامیدیست؟
حسن محمدی پاسخ داد:
نه
حسین جمعه 27 بهمن 1396 09:40 ب.ظ
او نام آورترین نویسنده مدرن ایران و آغازگری در نگرش متفاوت و بیرون از کلیشه ها در بسیاری حوزه های فرهنگی بوده و هنوز هست.
حسن محمدی پاسخ داد:
کتابخوان جمعه 27 بهمن 1396 09:28 ب.ظ
هدایت مچ دودوزه بازها و مسببان بدبختی ملت ایران را چه در داستان ها یا نامه هایش به خوبی باز کرده و نشان داده است. ناامید خواندن او و آثارش دیگر نخ نما شده. هدایت در طنز دست کمی از عبید ندارد. بهتر است آثارش را خواند بعد تحلیل های اساتید را هم خواند آن وقت در موردش به نتیجه رسید. از بهترین آثاری که هدایت را بهتر می شناساند «شناخت هدایت» تألیف مصطفی فرزانه است. یادش همیشه جاودان
حسن محمدی پاسخ داد:
سپاس. شاید منظور کتاب « آشنایی با صادق هدایت» باشد
خواننده گذری جمعه 27 بهمن 1396 01:15 ب.ظ
دوست عزیز امین. ر
صادق هدایت وجدان بیدار ملتی غرق استعمار و استبداد و ناامیدی بوده است.برای همین است که همیشه خوانده می شود. علاوه بر بینیان گذاری داستان در ایران، بینانگذار جمع آوری و تحلیل ادبیات فولکر نیز بوده است و بسیاری از داستان نویسان ایران از زیر چتر او پا گرفته اند. هدایت صادق ترین نویسنده و روشنفکر معاصر ایران است که اگر مثلا در چند داستان هم اثری از تاریکی و سیاهی هست زندگی آدم های کشورش را به داستان کشیده که دور و اطراف مان پر است از این آدم هایی که دیده نمی شوند ولی هدایت هشتاد سال پیش اینها را دیده و بهشان شخصیت داده. نام هدایت قرین افتخار است و جاودانه
حسن محمدی پاسخ داد:
ممنون تحلیل بسیار خوبه
امین ر پنجشنبه 26 بهمن 1396 10:45 ب.ظ
سلام، میخوام یه نظر بدم شاید درست نباشه و از خامی باشه ولی دوس دارم بگم.تز ناامیدی و بدبختی دادن حد اقل برای جامعه ما مناسب مردم نیست چون به اندازه ی کافی تو زندگی شخصی مردم خودشون مشکل دارن و صدا و سیما و مسوولین هم ماشاالله هر روز برامون خبر بد دارند. این تفکر ب درد غربی هامیخوره که تو خوشبختی غرقن و ی تنوع لازم دارنفک کنم تو جامعه زمان هدایت که تو این مسائل شبیه آلآن بوده بیشتر لازم بود به مردم امید داد(البته اگه مردم رو دوست داریم)تا این که احساسات درونی و مشکلاتمون رو در قالب داستان ب خورد مردم بدیم. البته بی شک هدایت یکی از بهترین داستان نویسای تاریخ ایرانه و قابل ستایشه روحش شاد.
حسن محمدی پاسخ داد:
سلام. ممنون از نظر خوبت. موافقم . وقتی که از در و دیوار ناامیدی می بارانند رو سر مردم البته که باید دنبال امید گشت. اما به هدایت ربطی نداره چون یه وجه مغفول مانده هدایت طنز پردازیشه به ویژه در کتاب "توپ مرواری"که استبداد و استعمار و خرافات و ... را با طنز کم نظیری بیان کرده؛ همچنین کتاب "وغ وغ ساهاب". هدایت در بیشتر داستان هاش از زاویه خودش مشکلات و معضلات آدم های جامعه اش رو نوشته و بهشان شخصیت و عینیت داده. این سیاه گویی برچسبی که از زمان پهلوی دوم به آثار هدایت چسبانده شده آن هم در حالی که عده ای بر این نظرند که خودکشی هدایت در فرانسه مشکوک است. کما این که مرگ زود هنگام فروغ فرخزاد.
پنجشنبه 26 بهمن 1396 06:19 ب.ظ
مارمالاد آلبالو پنجشنبه 26 بهمن 1396 05:53 ب.ظ
زندگـــــی را بـســـــاز پنجشنبه 26 بهمن 1396 05:53 ب.ظ
تولدش مبارک
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.